Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Bytex – symbol průmyslového rozkvětu Rumburku je minulostí

Ikona zlatých časů průmyslového Rumburku, textilní továrna látek Bytex, je již minulostí. V březnu roku 2012 byla srovnána se zemí.

Zemskou továrnu na bavlněné, lněné a plátěné zboží vybudoval v polovině 19. století rumburský podnikatel Julius Pfeifer. Firma se úspěšně rozrůstala a výrobky z Pfeiferovy fabriky (koberce, přikrývky a nábytkový textil) byly již ve 20. letech 20. století vyváženy do celého světa. Firma jako jedna z mála v Rumburku přežila i II. světovou válku. V roce 1948 byla znárodněna a v roce 1949 přejmenována na TOKO, později na Bytex. Ten se na dlouhou dobu stal největším průmyslovým podnikem ve městě, měl šest provozoven a zaměstnával jen v rumburském závodě 1500 osob.

Temné mraky se nad Bytexem začaly stahovat již v červnu 1990, kdy se rozpadl na deset samostatných firem. Ale nestabilita východních trhů a neseriozní obchodní partneři zlomili firmě vaz. Pohledávky vůči Bytexu ze strany odběratelů zboží jenom za rok 1991 činily 94 milionů korun. Devastující propad firmy již nešlo zadržet. V roce 1996 zněly tkalcovské stroje v Bytexu, v bývalé chloubě severočeského textilního průmyslu, naposledy. 24. března 2012 v 8.00 hodin ráno se začaly odpočítávat jeho poslední minuty…

Tisk Tisk | E-mail E-mail