Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Herní průmysl v Rumburku bude ovládat jen jedna firma

Rumburk • Rumburští zastupitelé vložili na dobu pěti let dohled nad provozováním všech heren v Rumburku jediné firmě – Forbes Game. Ta bude jediná, která bude do čtyř vybraných heren v Rumburku dodávat výherní zařízení. Jiná firma v této branži v Rumburku podnikat nesmí.

Rumburské zastupitelstvo se na svém posledním zasedání zabývalo smlouvou, která zajistí provozovateli videoterminálů Forbes Game faktický monopol na provozování heren v Rumburku. Podle smlouvy bude firma spolupracovat se čtyřmi hernami ve městě. Ostatní herny by v Rumburku měly zaniknout do tří let, a to na základě vyhlášky města.„Firma Forbes nás oslovila, předložila návrh možné dohody a měla by se stát garantem provozování heren ve městě,“ řekl místostarosta Darek Šváb. Forbes Game na oplátku nabídla peníze nad povinnými odvody. Podle zákona totiž musí podobné společnosti odvádět pětinu svých příjmů. Původní návrh byl, že Forbes odvede navíc pět procent, což by znamenalo až tři miliony korun navíc pro městský rozpočet. Tato výše ale byla spojena s uzavřením smlouvy na deset let, což se nelíbilo některým zastupitelům, především starostovi Jaroslavu Sykáčkovi.

„Je několik variant, jak řešit hazard ve městě. Některé jsou spojené s bujením hazardu, některé s černými hernami. Ale deset let pro jednu firmu je opravdu moc,“ uvedl starosta.

Jeho návrh nakonec získal v rumburském zastupitelstvu většinu, a tak Forbes Game získal monopol jen na pět let. Za to odvede městu ročně navíc na poplatcích tři procenta.Nevoli ale mezi zastupiteli vyvolal také výběr čtyř heren, které se stanou jedinými místy určenými pro provoz legálního hazardu. Měla by to být herna v Hotelu Lužan, Sport Bar herna na Lužickém náměstí, Herna Las Vegas za Úřadem práce a herna v Horním Jindřichově.

„Vybírali jsme největší provozovny ve městě tak, aby se předchozí investice do nich vrátila. Plus jednu v místní části v Jindřichově,“ vysvětlil Darek Šváb.

Některým zastupitelům se také nelíbil způsob výběru firmy, která získala smlouvu, aniž by bylo vyhlášeno výběrové řízení a město se tak pokusilo získat výhodnější podmínky.Největší nevoli však rozhodnutí rumburského zastupitelstva vzbudilo u konkurenčních firem. Jen několik dní poté vydalo tiskovou zprávu Sdružení provozovatelů centrálních loterijních systémů (Spelos), v níž rumburské zastupitele obviňuje z hrubého zneužití pravomoci k regulaci herního průmyslu.

„Jde o zcela zjevné zneužití nově nabyté regulatorní pravomoci zastupitelstvem města Rumburk, neboť smyslem zákonného zmocnění je svěřit obci nástroj k zajištění místních záležitostí veřejného pořádku, nikoli umožnit za úplatek upřednostnění některého z provozovatelů bez veřejné soutěže. Vzhledem k tomu, že vysvětlení pana místostarosty Švába ve smyslu ochrany investic této firmy neobstojí a obec tento krok zdůvodnila pouze důvodem mající zřetelné rysy korupce, sdružení SPELOS bude reagovat všemi právními možnostmi, jak zneplatnit toto účelové rozhodnutí potírající samu podstatu hospodářské soutěže,“ reaguje výkonný ředitel firmy Spelos Petr Vrzáň.

„Nikdy jsem neslyšel, že by pan Vrzáň někdy byl v Rumburku, nikdy jsem neslyšel, že by jej zajímalo, jaká mají města problém s hazardem. Nikdy jsem od něj nebo SPELOS neviděl žádnou podobnou nabídku,“ uvedl Darek Šváb pro Děčínský deník s tím, že obvinění z korupce jsou nesmyslná.Sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů SPELOS také vyzvalo ostatní obce a města, aby nenásledovala způsob regulace herního průmyslu zvoleného zastupiteli města Rumburk, spočívající v předání monopolu jednomu provozovateli.

gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail