Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Hasiči zlikvidovali požárv národním parku

Krásná Lípa • První letošní požár v Národním parku České Švýcarsko vzplál 11. dubna v odpoledních hodinách v oblasti mezi Tokání a Panenskou jedlí. Požár na celkové ploše zhruba 30 čtverečních metrů se nacházel přímo na hranici dočasně chráněné plochy vyhlášené z důvodu hnízdění zvláště chráněných ptačích druhů.

Oheň se naštěstí podařilo dostat pod kontrolu zhruba do čtyřiceti minut od ohlášení. Uhasili jej příslušníci Hasičského záchranného sboru Česká Kamenice a Sboru dobrovolných hasičů Chřibská. Příčinu požáru nebylo možné spolehlivě zjistit.

„Původcem většiny požárů v národním parku je člověk, často se jedná o odhozený nedopalek nebo nedokonale uhašený oheň po ilegálním táboření,“ říká Pavel Benda, ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko, a dodává: „Je velice nepravděpodobné, že by v tomto období požár vznikl z přirozených příčin, například od blesku. Letošní první oheň se bohužel nacházel v dočasně chráněné ploše, která má zajistit klid pro hnízdění ohrožených ptačích druhů.“

Po řádném prolití vodou je lokalita po dobu zhruba jednoho týdne pravidelně sledována. Pískovcová oblast Českého Švýcarska je na lesní požáry velmi náchylná, srážková voda pískovcem snadno prosakuje a lesní půda velmi rychle prosychá, i když se na povrchu zdá být vlhká. Při působení dalších faktorů, kterými jsou například vítr, dřevo s vysokým obsahem pryskyřice a podobně, může požár snadno vzniknout i za chladného a vlhkého počasí.

gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail