Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Josef Poláček oslavil 87. narozeniny

polacek

Na vernisáži výstavy Josefa Poláčka 17. dubna v krásném prostředí malé výstavní síně Domu kultury Střelnice Rumburk panovala vřelá a přívětivá atmosféra. Josef Poláček zde mezi přáteli oslavil i své 87. narozeniny. Výstavu »Karikalbum: Čeští malíři a jejich tvorba« můžete zhlédnout v prostorách domu kultury až do 18. května.

Josef Poláček je významný český kreslíř, malíř a karikaturista. Svou první výstavu karikatur otevřel již v roce 1944 v kině Panorama v Dobrušce a od té doby uskutečnil více než 140 samostatných výstav, z toho přes sedm desítek výstav kresleného humoru a karikatur. Jednapadesátkrát vystavoval v zahraničí. Jeho 6680 vtipů bylo otištěno ve 217 novinách a časopisech, a v dalších 19 publikacích. V roce 2009 mu město Varnsdorf, kde žije a tvoří, udělilo čestné občanství za celoživotní přínos ve výtvarné oblasti.

„Po léta známe jeho perfektní, jakoby ocelovým rydlem kreslené, roztomilé motivky i jeho portrétní karikatury, doprovázející medailonky o významných kulturních osobnostech. Na první pohled jsou Poláčkovy kresby a kresbičky lehko rozeznatelné pro svůj výtvarný styl, dokonalost linky a nápad, často kořenící kresbu samu. Bývají to často jen okrajové motivky, drobné poetické, ale vždy oku lahodící drobnůstky, které pohladí duši,“ řekl před časem o svém dlouholetém příteli další významný český výtvarník Vladimír Pechar.

Josef Poláček patří k významným osobnostem nejen české výtvarné scény, ale i Šluknovského výběžku.

men, gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail