Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Podstávkové domy se v květnu otevřou veřejnosti

Tajemství historie podstávkových domů na někdejším předměstí Rumburku se veřejnosti poodkryje v neděli 27. května při příležitosti mezinárodního Dne otevřených podstávkových domů.

Sraz účastníků je ve 14.00 hodin ve Šmilovského ulici v Rumburku, poblíž Parku přátelství. Během dvouhodinového programu je připravena komentovaná prohlídka vesnické památkové rezervace a povídání o historii Šmilovského ulice, zvané původně Scheibe-   -Gasse. Dále se zpřístupní podstávkový dům čp. 879/27, v němž bude k vidění výstava dobových fotografií. Představena bude i brožura »Lidová architektura v Rumburku a okolí«, kterou letos vydalo město Rumburk. Akci pořádá Luboš Kosina a město Rumburk v rámci Dne otevřených podstávkových domů. Vstup je zdarma.

Tato netradiční akce na propagaci typické lidové architektury probíhá na území Německa, Polska a České republiky od roku 2005, vždy poslední neděli v květnu. Organizuje ji Sekretariát Krajiny podstávkových domů v Görlitz. Letos se ke Dni otevřených podstávkových domů připojilo 87 míst. V okrese Děčín kromě Rumburku také Lipová, Dolní Chřibská a Merboltice. Soubor osmnácti podstávkových domů ve Šmilovského ulici byl roku 1995 vyhlášen za vesnickou památkovou rezervaci. „Tzv. tkalcovská ulička zvaná Scheibe-Gasse byla vytyčena na přelomu 18. a 19. století ve vsi Neusorge na vrchnostenském pozemku v blízkosti manufaktury Angličana Roberta Allasona. Roubené domy se štíty zdobenými břidlicí z let 1786 -1805 slouží i dnes k soukromému bydlení,“ vysvětlil Luboš Kosina, organizátor Dne otevřených podstávkových domů v Rumburku.V neděli 27. 5. 2012 od 8.00 do 12.00 hodin mohou návštěvníci Rumburku v Městském informačním středisku na Lužickém náměstí navštívit rovněž výstavu dobových pohlednic »Pohledy do minulosti nejsevernějších Čech«. Od 13.00 do 14.00 hodin budou na Dobrovského náměstí připraveny ukázky hasičských dovedností a hasičské techniky.

Klára Mágrová

Tisk Tisk | E-mail E-mail