Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

James Bond otevřel nožířské muzeum v Mikulášovicích

mikov

Mikulášovice • Speciální nůž, pojmenovaný po britském agentovi 007 Jamesi Bondovi, v rukou vedoucího instruktora boje z blízka Armády České republiky Romana Hippíka, přeřízl v sobotu 12. května slavnostní pásku do nově otevřeného Muzea nožířské tradice v továrně Mikov v Mikulášovicích. V prvních hodinách po otevření navštívily muzeum přes tři stovky návštěvníků.

Malé muzeum, v němž je uschována více než dvousetletá historie výroby nožů v Mikulášovicích, nabízí návštěvníkům pohled na stovky různých exponátů, od obyčejných nožů až po speciální bojové, útočné, kapesní, sklápěcí, vystřelovací či záchranářské. Součástí muzea je také prodejna, v níž lze koupit vše, co se v Mikově vyrábí, ať již je to oblíbený nožík »rybička« za pár korun, nebo nůž, bez něhož se neobejde žádný voják, nůž, který je součástí výbavy každého záchranáře, nebo ušlechtilý nůž ke slavnostnímu stolu. Ti, kteří chtějí výhodně investovat své peníze, si zde také mohou zakoupit, lépe řečeno nechat vyrobit, speciální sběratelský kousek – luxusní rybičku za necelých 170 tisíc korun. Touto raritou se zatím může pochlubit jen šest vlastníků. „Střenky nože jsou vyrobené z masivního zlata a v oku je vsazený český granát. Ostatní součásti jsou z damascenské oceli,“ popisuje unikátní výrobek generální ředitel mikulášovické firmy Miloš Pařík.

Miloš Pařík také prozradil, že s nápadem otevřít muzeum přišla starostka Mikulášovic Miluše Trojanová. I proto měla tu čest při slavnostním zahájení držet pásku, která oddělovala tradici Mikova od její budoucnosti. Kromě ní se otevření muzea zúčastnil i současný ředitel Policie ČR Ústeckého kraje Jiří Šenkýř, zástupce generality Armády ČR Martin Laníček, a Otakar Jirků, bývalý ředitel Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje a dalších několik stovek lidí.

1. nožířské slavnosti, které byly součástí otevření muzea, pak nabídly pestrou zábavu malým i velkým. Asi největším tahákem bylo „minové pole“, v němž děti pomocí minohledačky hledaly malé kapesní rybičky. Kdo ji našel, mohl si ji nechat. Radost měli i milovníci rytířských soubojů a starých střelných zbraní, kterým sice po rachotivých ukázkách ještě dlouho hučelo v uších a oči měli plné popela a střelného prachu, ale zážitek byl o to větší. Prohlídka provozu továrny Mikov se konala v odpoledních hodinách, na nádvoří mezitím vyhrávala kapela, hrálo se divadlo, jedl se kančí guláš a pilo pivo a další lahodné nápoje.

Výrobou nožů se mikulášovičtí zabývají již od 18. století, kdy zde v roce 1794 místní obchodník Ignaz Rösler založil první továrnu na výrobu nožů. Největšího rozkvětu doznalo mikulášovické nožířství před první světovou válkou, kdy v tomto průmyslu pracovalo čtyři a půl tisíce pracovníků.

V nově vybudované společnosti Mikov s.r.o., která navazuje na mnoholetou tradici výroby kvalitních nožířských a kancelářských výrobků firem Sandrik Mikulášovice a KOh-i-Nor Mikulášovice, pracuje nyní na šest desítek zaměstnanců. Nože, nůžky a další výrobky této firmy je možné zakoupit nejen na českých trzích, ale také v celé Evropě i v zámoří.

gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail