Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

V Loretě se koncertuje pro záchranu vzácného clavichordu

klavichord

V rámci Loretánské noci 2012 zavítá do rumburské Lorety v pátek 18. května pražský komorní soubor Ritornello na benefiční koncert, jehož výtěžek bude věnován na záchranu nejstaršího klávesového nástroje Šluknovska, tři sta let starého klavichordu ze sbírek rumburského muzea.Cenný strunný nástroj byl zhotoven patrně v 1. polovině 18. století ve Vídni. Na Šluknovsko se dostal počátkem 20. století coby součást sbírky krásnolipského hudebního skladatele Augusta Stradala.

Duchovním otcem restaurování barokního klavichordu z rumburského muzea je varhaník, hráč na klavichord a muselaar – virginal Tomáš Flégr. „Celkové předpokládané náklady na restaurování jsou tři sta tisíc korun. Pokud se podaří získat polovinu z této částky, poskytne zbylé prostředky Ministerstvo kultury ČR. Během dosavadních osmi benefičních koncertů se od dárců podařilo shromáždit 32000 Kč. Restaurování strunného nástroje o délce 1,5 m a šířce 0,46 m má proběhnout v dílně nizozemského odborníka Sebastiana Nuneze,“ uvedla Ester Sadivová z rumburského muzea. Po své záchraně se klavichord stane součástí nové hudební expozice rumburského muzea, která se zaměří na hudební minulost Šluknovska. Sbírkové předměty představí nejen osobnost Augusta Stradala (1860–1930), posledního žáka hudebního skladatele Franze Liszta, ale i dalších význačných hudebníků regionu. Na zrestaurovaný unikátní klavichord bude možné opět hrát. V rumburském muzeu se v budoucnu počítá s pořádáním letního klavichordového festivalu.

Komorní soubor Ritornello z Prahy vystupuje pod uměleckým vedením Michaela Pospíšila. Zabývá se hlavně interpretací hudby 16. a 17. století. Členové souboru hrají na historické nástroje a jejich věrné repliky. V rumburské Loretě zazní pořad „Majáles, toť jest Máj a Les“. Česky a latinsky zpívané renesanční a barokní písně doplní hra na šalmaj, flétny, loutny a barokní kytaru. Soubor Ritornello dosud vydal osm kompaktních disků.

Devátý benefiční koncert pořádá Římskokatolická farnost – děkanství Rumburk a Oblastní muzeum v Děčíně, pobočka Rumburk v pátek 18. května od 21.00 hodin.

Vstupné na koncert je dobrovolné.

Klára Mágrová

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail