Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Vítáním ptačího zpěvu oslavili příchod letošního jara

ptaci

Krásná Lípa • Více než třicet zájemců o přírodu a ornitologii se v sobotu 5. května zúčastnilo exkurze zaměřené na pozorování ptáků v Českém Švýcarsku. Průvodcem jim byl ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko Pavel Benda, který je při vycházce do významné ornitologické rezervace Velký rybník seznamoval s volně žijícím ptactvem, s tím, jak probíhá kroužkování ptáků a jejich vypuštění zpět do volné přírody. Pro děti byly připraveny tématické hry, například zvukové pexeso nebo poznávání základních ptačích druhů.

„Během vycházky jsme pozorovali na čtyři desítky ptačích druhů, celkově účastníci viděli 93 jedinců,“ zhodnotil akci Pavel Benda. Některé ptačí druhy si účastníci prohlédli z bezprostřední blízkosti při kroužkování, jiné pozorovali s pomocí přichystaných dalekohledů. Okroužkovat se podařilo bramborníčka hnědého, dva ťuhýky a pár pěnice černohlavé. K zajímavostem pozorování pak patřil luňák červený či jeřáb popelavý.

Pořádáním Vítání ptačího zpěvu se Správa Národního parku české Švýcarsko připojuje k aktivitám České společnosti ornitologické, která vítání na celonárodní úrovni organizuje od roku 1992. Tradice vítání byla založena v roce 1983 v britském Birminghamu, kde se tento den nazývá Dawn Chorus Day. Jeho smyslem je oslava příchodu jara a připomenutí nezastupitelné role ptactva v životě člověka. Motivací bylo také upozornění na neutěšené podmínky v příměstské přírodě průmyslových oblastí Anglie. Britové tento den kromě rozličných akcí slaví například i tak, že při snídani nekonzumují vejce.

Tomáš Salov

Tisk Tisk | E-mail E-mail