Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Delegace z Bruselu se zajímala o rumburské Romy

delegace

Rumburk • Vzdělávání Romů v Rumburku, jejich integrace do společnosti a aktivity pravicových extremistů, to byla tři témata, o nichž diskutovali zástupci Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) s vedením města Rumburk.

Schůzka se konala z iniciativy vedoucího Kontaktního místa pro Romy a Sinty při OBSE Andrzeje Mirgy. Jeho cesta i s početnou delegací nezůstala jen u Rumburku. Mirga navštívil i Varnsdorf, Šluknov a další města České republiky. „Naším cílem je zmapovat situaci ve vzdělávání Romů v evropských zemích. Navštívili jsme již Rumunsko, Itálii, Maďarsko a nyní projíždíme Českou republiku,“ uvedl Mirga.

Během dvouhodinové debaty se k problematice rumburských Romů vyjadřoval nejen starosta města Jaroslav Sykáček a místostarostka Alena Winterová, ale i vedoucí odboru školství Iva Štěfáčková a vedoucí sociálního odboru Denisa Svobodová. Těm bylo kladeno nejvíce otázek. Kolik dětí chodí do základních škol v Rumburku, kolik z toho je Romů, kolik Romů navštěvuje speciální základní školu, kolik se jich dostane do mateřské školy a další věci delegaci zajímaly. Vyslanci Evropské unie byli překvapeni tím, jaké podmínky pro své vzdělání a růst rumburští Romové mají. Potěšilo je, že je v Rumburku soukromá střední škola, kterou provozuje romský aktivista, že zde je i soukromá mateřská školka, zřízená krásnolipským sdružením Čačipen, příjemně je překvapilo, že i ostatní školy a školky jsou romským dětem zcela otevřené, že děti z této menšiny nejsou od majority segregovány.

„Romové vždycky byli menšinou, která měla problémy s majoritou. Ať již budeme hovořit o jakékoliv zemi, či jakékoliv době,“ uvedl Andrzej Mirga. „Ale oni teď mají snahu tyto věci změnit a napravit, a k tomu potřebují pomoc od majority. Když ta je odmítá a zavrhuje, jejich integrace do společnosti je o to horší, neli nemožná. Ale v Rumburku se zdá, že je zde vše na dobré cestě,“ uzavřel schůzku Mirga.

Závěry z šetření vzdělávání Romů a jejich situace v českých městech budou k dispozici do dvou měsíců od rumburské schůzky.

gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail