Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Do Mimoně zamířila výstava Beatlemánie!

beatles

Jedinečná interaktivní expozice mapuje historii skupiny Beatles

V mimoňském Domě kultury Ralsko byla na konci dubna zahájena výstava Beatlemánie!, kterou vytvořilo Národní muzeum v Praze a která byla prezentována v Českém muzeu hudby v Praze a Moravském zemském muzeu v Brně. Severočechům se tak na půl roku přiblíží jedinečná interaktivní výstava mapující historii skupiny Beatles, osudy jejích členů po jejím rozpadu a fenomén revivalových skupin. Nedílnou součástí této expozice je ukázka jak slavní „brouci“ ovlivnili nejen hudební scénu, ale většinu obyvatel tehdejšího Československa.

A jak jde dohromady Beatlemánie! s Mimoní? To vysvětlí originální druhá část výstavy. V Mimoni vznikl v 60. letech 20. století pod názvem Excess club snad první klub mladých na Českolipsku a na jeho pozvání zajížděly do města skupiny Olympic, Matadors, Donald, Hurican a další, které právě Beatles ovlivnili. Zde jsou kořeny toho, proč mimoňský odbor kultury začal jednat s vedením Národního muzea hned, jak se výstava objevila v Praze. Nebylo lehké najít prostory, které by stačily pro tak velké množství originálních exponátů a zároveň se našlo i místo pro interaktivní doplňky. Pracovníci Národního muzea přeměřili a vyprojektovali každý centimetr Domu kultury Ralsko, aby byl upraven na míru jednotlivým sekvencím období od založení Beatles až po jeho rozpad. Návštěvníci se tak dostanou i do prostor, které jim dosud zůstaly skryty. Vystaveny jsou dobové zpěvníky, články, LP desky, fotografie, autentické hudební nástroje, oděvy či předměty z běžného života. Vzniklo zde malé hudební studio s mixážním pultem, box pro poslech hudebních ukázek a využito bude i promítací plátno pro projekci Perného dne. V blízkosti výstavy byla také vybudována replika Lennonovy zdi na Kampě.

To vše má jediný cíl – přilákat všechny věkové kategorie z celého regionu, od škol, pro které je připraveno zlevněné vstupné, až po běžné návštěvníky, kterých je ve zdejším kraji v letní sezóně nemálo. Jaká byla „zlatá léta“ i skutečný příběh Beatles nyní uvidíte v Mimoni od 28. dubna až do 21. října  od úterý do neděle v době od 9.00 do 17.00 hodin.

 -r-

Tisk Tisk | E-mail E-mail