Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Šluknovsko se potýká s požáry

pozar

Šluknovský výběžek • Dlouhodobé sucho je vhodnou podmínkou pro vznik požárů v přírodě. Do Národního parku České Švýcarsko museli hasiči ze Šluknovska v posledních dnech vyjíždět již třikrát.V dubnu hořelo v dočasně uzavřené lokalitě kvůli hnízdění ohrožených druhů ptáků. Příčina tohoto požáru spolehlivě zjištěna nebyla, předpokládá se zavinění člověkem.

V půlce května zasahovali hasiči proti ohni v oblasti zvané Limberk v obci Doubice, kde došlo ke vznícení stromu po zásahu bleskem. Požářiště o rozloze zhruba devíti čtverečních metrů členové hasičského záchranného sboru Česká Kamenice prolili vodou, oheň nezpůsobil významnější škody. „Zahoření vzniklo z přirozených příčin a díky včasnému objevení se oheň nerozšířil do dalších částí porostu,“ řekl Pavel Benda, ředitel Správy NP České Švýcarsko, a doplnil: „Ačkoli se zdá být chladno a vlhko, situace v lese je jiná. Zahořet může poměrně snadno od jakéhokoli zdroje, ať už přirozeného, či pocházejícího od člověka.“

Nejtragičtější následky přinesl 24. květen, kdy v národním parku hořelo již potřetí. Požár objevili ve středu večer zaměstnanci správy parku, kteří spatřili z vyvýšeného místa kouř stoupající z lesa na české straně. Lesníkům se místo požáru podařilo ve členitém terénu národního parku najít ve čtvrtek v brzkých ranních hodinách, a to na obtížně přístupném místě na severní straně kopce Bouřňák u Mezní Louky.

„V lesích je v současné době veliké sucho a jakýkoli oheň představuje pro národní park významné nebezpečí,“ říká Jan Drozd, ředitel odboru péče o ekosystémy Národního parku České Švýcarsko, a dodává: „Pokud se někdo domnívá, že se oheň nemůže vymknout kontrole, hluboce se mýlí. Následky pak mohou být nedozírné,“ dodal, aniž by tušil, že o několik hodin budou jeho slova potvrzena dalším požárem. Tentokrát se v Dlouhém dole, v kopci mezi Vlčí Horou a Kyjovem, vzňala od hořícího klestí střecha staré chalupy. Stačila pouze jedna jiskra, a i když hasiči přijeli na místo velmi rychle, pro starý podstávkový dům to již bylo příliš pozdě. Zůstaly z něj pouze ohořelé trámy a zbytky plotu. Dům byl neobývaný, jeho nový majitel se chystal na jeho rekonstrukci, takže naštěstí nikdo nepřišel o střechu nad hlavou a k újmě na zdraví. Škoda na majetku je však velmi vysoká.

gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail