Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Bitva u Kolína v severních Čechách

Letos uplyne 255 let od krvavého prusko-rakouského střetnutí, k němuž došlo během sedmileté války v roce 1757 na Českokamenicku. Bitva byla nejvýznamnější vojenskou akcí v historii na území Lužických hor i Českého Švýcarska. Těla padlých vojáků z obou znepřátelených stran byla pohřbena do hromadných hrobů nedaleko České Kamenice u Křížového Buku a u obce Studený.

Při příležitosti tohoto výročí se bude 21. července v Lipnici konat divácky přitažlivá rekonstrukce bitvy. Organizátoři chtějí divákům přiblížit při střetnutí rakouských a pruských vojsk pod Studencem historické události a dění po bitvě u Kolína a seznámit je s jejich vlivem na další utváření dějin Habsburské monarchie a dalšího uspořádání Evropy.

Vzpomínková akce s ukázkami života vojska v táboře je určena široké veřej-nosti z Českokamenicka a Šluknovska, příznivcům a obdivovatelům vojenské historie a tradic, turistům a návštěvníkům Děčínska, Lužických hor a Českého Švýcarska. Na projektu se podílejí členové sdružení a skupiny historického vojenství z Čech i zahraničí pod odborným vedením Regiment Wied 1762.

Pro zájemce ze Šluknovského výběžku zajistili pořadatelé svozový autobus, který bezplatně přiveze diváky z Varnsdorfu, Rumburku, Krásné Lípy, Rybniště, Chřibské, Lísky, České Kamenice, Pekelského dolu a Kunratic do Lipnice, kde bude rekonstrukce bitvy v sobotu 21. 7. 2012 od 17.00 hodin probíhat. Pochopitelně je zajištěna přeprava diváků také nazpět.

Již v pátek 20. 7. 2012 od 19.00 hodin proběhne na hlavním náměstí v České Kamenici slavnostní čepobití.

Podrobné informace naleznete na
www.bitvapodstudencem.cz.

Tisk Tisk | E-mail E-mail