Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Jan Potměšil vystoupí na festivalu ve Filipově

Chrámovým prostorem baziliky Panny Marie ve Filipově bude znít i v letošním roce varhanní hudba.

Návštěvníci kostela uslyší při devíti koncertech 6. ročníku mezinárodního festivalu Varhanní duchovní hudba řadu špičkových umělců z Česka, Německa a Slovenska.

Festival nabídne sólové varhanní koncerty, a tak uslyšíme vynikající varhaníky, například Františka Vaníčka, Jana Kalfuse, Mária Sedlára a Matthiase Grünerta, který ve Filipově vystoupí v rámci projektu Orgelmarathon Oberlausitz, a to 26. 8.

Varhany a trubku budou moci milovníci krásné hudby slyšet na zahajovacím koncertu 1. 7. a také 19. 8.

Ojedinělým nástrojem, který ve spojení s varhanami nebývá obvykle na koncertech k vidění, je harfa. Trio Acervus Wimariensis tento zážitek nabídne v neděli 29. 7.

Další novinkou letošního ročníku je velmi zajímavý koncert pro varhany, historické nástroje a jejich repliky. Jejich protagonistou je Jaroslav Konečný, vystudovaný varhaník, hobojista a zároveň kněz. Publiku představí historické hudební nástroje a jejich kopie, které sám postavil jako tischpositiv, portativ a platrspiel.

Zahraje také na různé druhy fléten a při koncertu mj. uslyšíme jedinečný zvuk šófaru – židovského obřadního nástroje vyrobeného ze zvířecího rohu.

Poezie ve spojení s hudbou bude filipovským chrámem znít v neděli 12. 8.

Našimi milými hosty budou varhanice Daniela Kosinová Valtová, zpěvačka Jarmila Kosinová a herec pražského Divadla v Celetné Jan Potměšil, který prokázal své umění v mnoha filmových a divadelních rolích a je nositelem Ceny Alfréda Radoka za ztvárnění titulní role ve Shakespearově hře Richard III.

Přijďte i vy do Filipova! Krásná hudba, poezie a duchovní slovo jsou pro vás připraveny každou prázdninovou neděli od 14 hodin v bazilice Panny Marie.

Irena Trmalová, Arte Musica

Tisk Tisk | E-mail E-mail