Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Pietní akt v Novém Hraběcí připomněl památku vojáků I. světové války

vojaci

Koncem května se konala v Novém Hraběcí u Šluknova vzpomínková akce k 90. výročí odhalení pomníku jedenácti padlých a zemřelých v 1. světové válce. Tento pomník byl Svazem c.k. vojenských vysloužilců zemí Koruny české v uplynulém roce zrekonstruován. V období 2. světové války byl centrální pomník doplněn o desku se jménem vojáka padlého na belgické frontě 26. 5. 1940, která je nyní umístěna v pravé části pietního místa.

Piety se zúčastnilo několik desítek uniformovaných příznivců vojenské historie (od c.k. po US), monarchistů (Koruna česká), církve, skautů i republikánsky smýšlející veřejnosti. Hudební doprovod obstaralo kvarteto ze ZUŠ Rumburk.

Program začal seřazením průvodu vojenských vysloužilců a c.k. vojáků s rozvinutými prapory, následovaných ostatními účastníky. Poté se vydal od kapličky v Novém Hraběcí k pomníku položenému na mírném návrší. Zde přednesl zástupce Svazu c.k. vysloužilců projev připomínající historii pomníku a vzpomínkový akt pokračoval krátkým vystoupením starostky města Šluknova Evy Džumanové. Šluknovský farář Pavel Procházka požehnal obnovenému vojenskému pohřebišti a přednesl modlitbu za padlé vojáky. Tři členové vojenského historického spolku z Landwehrinfanterieregimentu Nr. 8 vystřelili čestnou salvu. Členové Svazu c.k. vysloužilců položili u pomníku věnec jako projev úcty padlým vojákům. V provedení souboru ze ZUŠ Rumburk zazněla Rakouská císařská hymna. Část účastníků, jichž bylo nad očekávání, obdržela jako upomínku na tuto událost malý dárek.

Vzpomínkové akci přálo počasí, takže zájemci měli možnost seznámit se i s novější vojenskou technikou a výstrojí a výzbrojí přítomných příznivců vojenské historie.                        

(fk)

Tisk Tisk | E-mail E-mail