Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Pomáháme řešit i vaše problémy

Jsme studenti z Gymnázia Rumburk. Již sedmým rokem se naše škola účastní projektu Já, občan, jehož cílem je výchova mladých lidí k demokracii a k občanství. Tohoto projektu se letos zúčastnila také naše třída, sekunda A, jejímž úkolem bylo vyřešit nějaký veřejný problém.

Naše pracovní skupina se zaměřila na problematiku veřejných komunikací a převážně osvětlení ve Šluknovském výběžku. Například jen ve městě Rumburk je celkem 1500 lamp osvětlujících trasu delší než sto kilometrů. Roční výdaje na jejich provoz a údržbu jsou asi 4 miliony Kč. Správu veřejného osvětlení v Rumburku má v kompetenci odbor komunálních věcí Městského úřadu Rumburk.

Zajímalo nás, jestli lidé v Rumburku vědí, kam se mají obrátit v případě, že dojde k poruše veřejného osvětlení a jejich ulice se ponoří do tmy.

Vypracovali jsme tedy anketu a oslovili sto respondentů všech věkových kategorií s jednou jedinou otázkou: „Víte, kam se máte obrátit, případně zavolat, pokud uvidíte na ulici nesvítící lampu?“ Výsledky ankety byly více než překvapující.

Neuvěřitelných 98 % dotázaných vůbec nevědělo, co by v takovém případě mělo dělat, nebo odpovědělo chybně. Pouze dva lidé, tedy jen dvě procenta, nám na naši otázku opověděli správně.

Předpokládáme, že těch, kteří by si s tímto problémem nevěděli rady, je více, a tak zde uvádíme kontakt, kam se můžete v případě poruchy veřejného osvětlení obrátit a závadu nahlásit: volejte na Městský úřad Rumburk, odbor komunálních věcí, tel. 412 356 358, nebo pište na e-mailovou adresu komunal@rumburk.cz, nebo petr.svoboda@rumburk.cz.

 

Jolana Škachová,
Phuong Thao Ngoová

Tisk Tisk | E-mail E-mail