Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Šluknov obsadili vojáci Třetí říše

jeep

Šluknov • Výstava historických bojových vozidel, kterou na šluknovském náměstí pořádal v sobotu 16. června Klub vojenské historie Victoria Nord, přilákala velkou pozornost diváků.

Parkoviště na náměstí zaplnila nejrůznější vozidla z kategorie veteránů – od motocyklů, přes terénní vozidla, až po obrněný transportér říšské branné moci s kulometnou výzbrojí. Celkový dojem z výstavy lze charakterizovat jako návrat do doby před 70 lety – »Třetí říše vítězí na všech frontách«, a to jak počtem bojových vozidel, tak i počtem uniformovaných »příslušníků« říšské branné moci (včetně složek SS) i s vyznamenáními za boj muže proti muži, za účast v protipartyzánském boji apod. Opačnou stranu západní fronty zastupovalo několik vozidel US Army, mezi nimi i jeep Willys M38A1C J. Nováka. Minimální zastoupení měla vozidla z východní fronty, reprezentující Rudou armádu, a relativně málo bylo také uniformovaných „příslušníků“ ozbrojených sborů předválečné i poválečné  Československé republiky (předválečný četník, poválečný voják ČSLA, člen dopravní hlídky VB).

Ne všem divákům se zamlouvala nacistická symbolika (bojový prapor se svastikou či reprodukce písně „Das Englandlied – Wir fahren gegen Engeland“, ale jen jeden si dovolil veřejně protestovat. Byl ale vykázán s tím, že pokud se mu to nelíbí, ať na tyto akce nechodí.

Nicméně spanilá jízda kolony bojových a historických vozidel po poledni odjela (jako poslední obrněný transportér) a šluknovské náměstí opět nabylo svůj mírový charakter. Naštěstí se historie ubírala vlastní cestou a náměstí ve Šluknově se nejmenuje po JUDr. Františku Machkovi, okresním hejtmanovi šluknovském, který 22. září 1938 (týden před mnichovskou konferencí) zradil Československou republiku, předal svůj okresní úřad henleinovcům a přesvědčoval příslušníky družstev SOS (Stráže obrany státu), aby se vzdali a odevzdali zbraně ordnerům.

(fk)

Tisk Tisk | E-mail E-mail