Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Šluknovský výběžek se dostal do animované pohádky

pumpot Čaroděj Pumpot, legendární postava z Horní Lužice ožívá

Student zlínské univerzity František Dečman vytvořil animovanou pohádku na motivy legend o čaroději Pumpotovi, pohádkové postavě ze Šluknovska.

„Z regionu Šluknovska pocházím a mám k němu blízký vztah,“ vysvětluje Dečman, proč si vybral právě motiv z této oblasti. Animovaný filmeček vznikl jako bakalářská práce na Fakultě multimediálních komunikací. Hlas vypravěče patří herci ústeckého Činoherního studia Jaroslavu Achab Haidlerovi. Hudbu vytvořil Vít Kučera, který dříve hrával v kapele Zima a nyní působí v hudebním projektu OwL. „Protože to je regionální pohádka, chtěl jsem, aby se na ní podíleli lidé z regionu. Proto jsem oslovil umělce ze severních Čech,“ říká Dečman.

Dečman vycházel z legendy, kterou přepsal do literární podoby místní badatel, autor pohádek ze Šluknovska Igor Heinz. „Na základě jeho pohádek jsem začal studovat historii regionu a původ hlavní postavy, jejíž jméno se v pohádkách několikrát vyskytuje,“ pokračuje Dečman.

Pumpot, neboli Martin Pumphut, je legendární postava z Horní Lužice, jejíž původ sahá až do 17. století. V saském Wilthenu má dokonce dřevěnou sochu. Podle legend byl synem nevolníků a v mládí se vyučil mlynářskému řemeslu. Nosil vysoký špičatý klobouk, který mu propůjčoval kouzelnou moc. Po vyučení obcházel mlýny v lužickosrbské oblasti a trestal mlynáře, kteří se chovali špatně k učňům a čeledínům. Nechal jim například zmizet mlýnské kolo nebo ho proměnil v obilí.

Dečmanova animovaná pohádka vypráví příběh o Pumpotovi, stiženém láskou. „Do mlýnské šenkovny zavítá neznámý host z nedalekého Budyšína s neobvyklým kloboukem a zamiluje se do mlynářovy dcery Anetky. Chce si ji přičarovat, a tak mlynářovi nabídne, že když dostane její vlas, už se v kraji nikdy neobjeví. Mlynářovi se to moc nezdá a místo vlasu cizinci podstrčí žíni ze síta,“ líčí Dečman začátek pohádky. Její konec však prozrazovat nechce. „Záměrně nechávám závěr příběhu otevřený. Divák tak má prostor, aby si poučení vyvodil sám,“ dodává Dečman.

gdo
zdroj: idnes.cz

Tisk Tisk | E-mail E-mail