Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Ústav v Lobendavě se stěhuje do Rumburku a Šluknova

Lobendava • Do tří let by měl ústav sociální péče v Lobendavě opustit své dosavadní působiště a přestěhovat se do Rumburku a Šluknova. Rozhodl o tom jeho zřizovatel, kterým je Ústecký kraj.

„Do roku 2015 klienti opustí velkokapacitní ústav v Lobendavě. Jeho budovy poté kraj prodá,“ uvedl vedoucí odboru sociálních služeb a zdravotnictví Ústeckého kraje Petr Severa. Pro klienty, kteří se přestěhují do Rumburku, plánuje kraj opravit dvě vily na Strážném vrchu, které byly dříve součástí dětského domova. Ve Šluknově kraj zakoupí pro lobendavské klienty domky. V těchto zařízeních budou klienti žít samostatný život pod dohledem odborníků, kteří k nim budou docházet a učit je, aby se uměli sami o sebe postarat, uvařit si, nakoupit, uklidit, atd. Ve Šluknově tato praxe funguje perfektně již několik let.

Nový systém péče o tělesně i mentálně postižené by měl přinést i o něco vyšší počet pracovních míst. Podle radní Ústeckého kraje Jany Ryšánkové bude tato změna generovat více zaměstnanců, jelikož klienti budou rozložení ve více objektech.

Přestěhování ústavu sociální péče se připravuje již od roku 2010, ale až nyní mají jeho klienti možnost přestěhovat se z nevyhovujících prostor, kde jich v současné době žije až šest na jednom pokoji, do nových prostor rodinného typu.

První setkání budoucích »sousedů« se konalo začátkem června v zahradě bývalého Dětského domova v Rumburku. Zástupce Ústeckého kraje a vedení ÚSP Lobendava představili návštěvníkům z řad obyvatel sousedních domů, ale i zástupců města plán transformace ústavu, jeho financování a fungování služeb, které budou v obou budovách bývalého dětského domova v blízké budoucnosti zřízeny, návštěvníci si obě budovy mohli prohlédnout na vlastní oči a zároveň přítomným odborníkům položit jakoukoliv otázku.

„Dle vstřícných reakcí a chvále našich plánů si troufáme tvrdit, že se nám podařilo navodit přátelskou atmosféru a všechny zúčastněné přesvědčit, že budeme dobrými sousedy,“ shrnuje na závěr setkání Pavlína Kolářová, pracovnice Národního centra podpory transformace sociálních služeb v Ústeckém kraji.

-g-

Tisk Tisk | E-mail E-mail