Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Reakce na článek v RN číslo 13/2012 „Šluknov obsadili vojáci Třetí říše“

Autor článku by měl v první řadě psát objektivně a měl by si uvědomit, že k uniformám řády, svastika, vyznamenání atp. patří, ať už jsou to uniformy různých stran i doby.Dále by si měl přečíst něco o historii, protože vydávat Jeep M38A1C za vozidlo US Army II. světové války je _opravdu už moc. A co se týče »pohoršení diváků«, tak zde byl pouze jeden (nejspíš autor tohoto článku), který byl i místními nazván »provokatérem«. Znevážil práci a nadšení lidí, kteří udržují a renovují starou techniku a díky kterým vznikají filmy jako Lidice, Ležáky, Habermanův Mlýn apod.

Tento člověk slovně napadl členy klubů, a to výrazy: „Měli by je zavřít, zavolejte policii na tyhle nacisty, táhněte odsud,“ apod.

Je až s podivem, že mu nevadili vojáci reprezentující invazní spřátelené země z roku 1968, nevadily mu uniformy amerických vojáků. Například zmíněný pan Novák se svým Jeepem, který reprezentoval agresivní politiku USA a Vietnamskou válku včetně reprodukované hudby. Tento pisatel zde píše o historii, o které pramálo ví. Troufám si říct, bohudík za nadšení těchto lidí, kteří připomínají dobu, na kterou nesmíme zapomínat. A zakazovat tyto akce, to bychom se vrátili o pár desítek let zpět.

Tito lidé, kteří připomínají historii, ať už na straně vítězů či poražených, z období II. světové války, bojů ve Vietnamu, dob okupace a dob normalizace i dob nedávno minulých, jsou nadšenci, kteří vydávají nemalé úsilí, čas a finanční prostředky, aby zachovali historii pro následující generace. Těmito aktivitami nepodporují hnutí směřující k potlačení práv a svobod člověka, které hlásá národnostní, rasovou či třídní zášť vůči jiné skupině osob.Takže závěrem. Pokud má tento člověk ještě nějakou soudnost, měl by se těmto lidem, kteří připomínají historii se všemi jejími aspekty, omluvit.

Věřte, že zorganizovat takovouto akci není nic jednoduchého, a to vše pro širokou veřejnost. Účastníci těchto akcí mnohdy jedou z velké dálky jen pro pár chvil, které stráví ukázkou své techniky a uniforem, a to vše jen za pár slov díků. Každý je hrdý na odvedenou práci, na renovaci techniky, shánění výstrojních součástek a kompletace dokumentů k období, které reprezentují.

Alexandr Osička a členové K.P.U. Šluknovsko
a ostatní členové KVH,
kteří jsou článkem v RN 13/2012 rozhořčeni

Tisk Tisk | E-mail E-mail