Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

V Brtníkách shořela tři sta let stará římskokatolická fara

brtniky

Staré Křečany, Brtníky • Římskokatolická fara v obci Brtníky u Starých Křečan lehla v noci ze středy 8. na čtvrtek 9. srpna popelem. Požár, který ji zasáhl, zničil tuto historickou, více než tři sta let starou budovu během necelé hodiny.

Podle velitele zásahu byl požár nahlášen kolem 23. hodiny. Jako první se na místo dostavili profesionální hasiči ze Šluknova, v patách za nimi dojeli dobrovolní hasiči z Rumburku. Celkem u požáru zasahovalo sedm hasičských jednotek, kromě šluknovské a rumburské i jednotky z Velkého Šenova, Varnsdorfu a Starých Křečan.

Na místo se vzápětí dostavil i starosta Starých Křečan František Moravec, který se svou lítostí nad ztrátou fary ani trochu netajil. „Je to velká škoda. Byl to krásný dům a mohl být ozdobou obce. Takhle z něj zbudou jen ruiny, pokud se nepodaří co nejdříve ho zastřešit a opravit.“

Pětimetrové plameny šlehající ze střechy zcela zničily dřevěnou střešní konstrukci a stropy budovy. Část poškozeného stropu se zřítila zrovna ve chvíli, kdy se pod ním nacházel první nasazený tým hasičů. Dva z nich museli být ošetřeni přivolaným lékařem, jejich zranění však nebyla vážná a nevyžádala si ošetření v nemocnici. Třetí hasič utrpěl řezné poranění a byl převezen do nemocnice na sešití.

Rozsáhlý požár byl již kolem půlnoci pod kontrolou, zlikvidován však nebyl. Zásah komplikovalo to, že v budově se zřítily schody a zasahující hasiči se tak museli dostávat do vyšších pater po žebřících přes okna.

Příčinu požáru a ohnisko vzniku teprve určí další vyšetřování.

Starokřečanští viní stát
Den po požáru svolal starosta obce František Moravec mimořádné zasedání zastupitelstva. Hlavním bodem programu byla bezpečnostní situace v obci. „Zastupitelstvo obce Staré Křečany je přesvědčeno, že série čtyř požárů v Brtníkách v posledním období souvisí s kritickou sociální a demografickou situací, umocněnou organizovaným sestěhováním problémových a nepřizpůsobivých obyvatel do regionu,“ vysvětluje starosta. Podle něj současnou situaci zavinila chybná sociální politika státu a vznik hromadných ubytoven nepřizpůsobivých obyvatel, což má za následek rozvrácení bezpečnosti dotčených regionů. „Vinou státu je bydlení v poškozených obcích zásadně ztíženo a majetky obyvatel jsou ohrožovány a znehodnocovány,“ dodává starosta.

Co je příčinou vzniku požárů, kdo je jejich viníkem a zda za tím nestojí žhářství, nechce starosta předjímat. „V tuto chvíli je vše v rukou orgánů činných v trestním řízení, aby určily, co a kdo za těmi požáry stojí. Samozřejmě, že jednou z možných verzí je i úmyslné žhářství, ale jak jsem již řekl, nechci se k tomu do dokončení vyšetřování vyjadřovat.“

Obec ve svém prohlášení žádá, aby se k zodpovědnosti za situaci přihlásil stát: „Žádáme stát, aby postiženým obcím uhradil škody, které jim touto politikou způsobil. Žádáme orgány státní moci, aby situaci neprodleně napravily a zabránily dalšímu poškozování venkova,“ zaznívá z prohlášení zastupitelů.

Které státní orgány by měly obci škodu uhradit František Moravec zatím neuvedl. „Který by to měl být, a zdali budeme podávat konkrétní žalobu na konkrétní osobu nebo orgán, to vyplyne až z dalšího jednání s naším právníkem,“ uvedl.

Upozornil ale také na to, že škoda nevznikla jen obci na obecním majetku, ale že byla způsobena i soukromým vlastníkům. „Bezpečnostní situace v obcích je díky špatné politice státu velmi neklidná a lidé mají strach. To je to, co je nutné v tuto chvíli řešit. Stát by se měl starat o to, aby se lidé ve svých obcích a ve svých domech cítili bezpečně,“ zdůraznil starosta.

Jedna z posledních památek v Brtníkách
Římskokatolická farnost v Brtníkách byla vybudována v 18. století jako zázemí pro místního faráře u kostela sv. Martina. Ten byl v roce 1975 zbořen a od té doby fara zela prázdnotou. V roce 2007 získala římskokatolická farnost ve Starých Křečanech dotaci deset tisíc eur na rekonstrukci budovy. Ta pak měla sloužit jako středisko setkávání mládeže. Ještě před časem zde trávily celé léto děti ze Salesiánského střediska mládeže v Rumburku. V posledních letech však byla budova opuštěná a neobývaná.

Se ztrátou fary přichází obec o další významnou památku. Obec nyní tvoří 186 většinou podstávkových domů a jeho poslední dochovanou památkou je křížová cesta s kaplí Nejsvětější trojice a s Božím hrobem na Křížovém vrchu.

gdo

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail