Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Dřevěné kříže připomínají oběti I. světové války

krize

Šluknov • Téměř čtyři desítky bílých křížů na šluknovském hřbitově připomínají od soboty 1. září české vojáky padlé v první světové válce na území tohoto města. O obnovu prostých vojenských hrobů se zasloužil Svaz c.k. vojenských vysloužilců zemí Koruny české.

„Bylo jim mezi jednadvaceti a sedmatřiceti roky. Byli to mladí muži, kteří bojovali za zájmy a svobodu své vlasti, za Rakousko-Uhersko. A všichni zemřeli na následky svých válečných zranění v nedalekém šluknovském špitále, v němž dnes sídlí domov důchodců,“ uvedla starostka města Eva Džumanová při smutečním obřadu.Toho se zúčastnili zástupci Svazu c.k. vojenských vysloužilců zemí Koruny české a svým padlým předkům – kamarádům ve zbrani, vzdali hold čestnou salvou. Farář Karel Havelka poté požehnal duším padlých vojáků a pomodlil se za jejich věčný klid.

Bílé dřevěné kříže zdobily hroby padlých vojáků od roku 1918, ale postupem času z nich nezbylo téměř nic. Díky snaze několika jedinců se opět vrátily na své místo a jsou důstojnou připomínkou jejich obětí.

gdo

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail