Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Knižní hlídka

kniha_0 Ach, holčičko
William Saroyan

Williama Saroyana, původem Arména, jinak však amerického spisovatele, mám z dětství (a puberty) spojeného s knihou Tati, tobě přeskočilo, neboť už její titul implicitně vyjadřoval můj vztah k dospělým. Tedy pouze titul! Když si ji přečtete, všechno se mírně zkomplikuje.

Další knihou, která mě trefila, byl Tracyho tygr, a nebyl jsem sám. Karel Šůcha inspirován touhle knihou pojmenoval významný band konce osmdesátých let na Lauru a její tygry a myslím, že i tímto činem dal spoustě posluchačů dobrou záminku kouknout, kdo to ten Saroyan je a jak píše.

Nehledě na to, že díky téhle knize jsem chtěl být ochutnávačem kávy a zůstal jsem alespoň jejím silným pijákem.

Sbírka povídek Ach, holčičko vyšla česky poprvé v roce 2001 a hned po jedenácti letech jsem na ni narazil v knihovně. Všechny kousky v knížečce, která se pohodlně vejde do kapsy saka, jsou trochu hořké, ale zároveň plné nějaké zvláštní naděje.

Pro mě nejlépe vystihuje celou náladu knížky několik posledních odstavců povídky Já tě znám:Prodavač za pultem neposlouchal, co si povídají, ale když odešli, prohodil sám pro sebe: „Pu.“

Bylo to slůvko, které poslední dobou dost často pronášel. Zaslechl je od cestujícího s tabákem, který se tam jednou ráno zastavil a řekl: „Ždibec pu spasí pu.“„

Co to znamená?“ zeptal se trafikant.

„Pu – to je všecko,“ řekl cesťák. „Je to něco z komiksů. Mám to od mýho kluka. Je mu sedm. Taky říká: ‘Pu a jeho prašule daj si brzy vale.’“

„To je ale dobrý,“ řekl trafikant.

„Žádný dobrý,“ řekl cesťák. „Pu.“

„Okej,“ řekl trafikant, „pu.“

„Žádný okej,“ řekl cesťák, „pu.“„Prokrinda pána,“ řekl trafikant, „takhle to vaše ‘pu’ můžete říkat na všechno.“ „Pu,“ řekl cestující a myslel tím „samozřejmě“.

Takhle to začalo. Prodavač v trafice našel v tom slovíčku zalíbení, ale poslední obou ztrácel nad ním tak trochu kontrolu. Místo aby poděkoval dámě, která si od něj koupila balíček cigárek s korkovým náústkem značky Herbert Raleigh, řekl „Pu,“ a ona se podivila: „Jak prosím?“ a vrhla na něj velice opovržlivé pu, totiž pohled.

Inu, pu na ni. Stejně nic jiného než pu není.

Svět je pu, lidstvo je pu, láska je pu, nenávist je pu, a především a zejména sám člověk je pu.

md

Tisk Tisk | E-mail E-mail