Léčba klaunstvím aneb cirkusování trochu jinak

Tištěné noviny 16/2012 | 25. 9. 2012 | Nezařazené

Za klienty Domu se zvláštním režimem (DZR) v Krásné Lípě se vypravil na dvoudenní návštěvu Cirkus Paciento. Tým odborných terapeutů zde od 12. do 13. července, spolu s klienty i zaměstnanci Domova a pracovníky Agentury Pondělí, připravoval společné cirkusové vystoupení Varieté Sociále. Představení obsahovalo jednoduchá žonglérská čísla, kouzla, živou hudbu, tanec, ale i »krocení zvěře«.

Závěrečné představení bylo určeno nejen klientům DZR, ale i široké veřejnosti, a dle jejich vyjádření zanechalo v nich krásné vzpomínky a nezapomenutelný zážitek.Cirkus Paciento každoročně navštíví pět psychiatrických léčeben a zařízení s mentálně hendikepovanými lidmi. Při této, většinou čtyřdenní návštěvě naučí tým terapeutů klienty zařízení drobné žonglérské kousky, kouzla a triky, případně i jednodušší akrobatické kousky, s nimiž se tito »umělci« mohou o něco později pochlubit při veřejné produkci.

„Pacient je v léčebně často v roli pacienta, to znamená, že všechno se točí kolem jeho nemoci, jeho neschopnosti. Najednou zjistí, že má nějakou schopnost, nějakou moc něco udělat,“ řekl Martin Fojtíček z občanského sdružení Ledovec a dodal: „Snažíme se vytrhnout je z role pacienta a naopak, dostat je do role kolegy, partnera, na kterém taky něco závisí, a který se také zasadí o to, aby cirkus dobře dopadl.“

Cirkus Paciento je společným projektem neziskových organizací Ledovec a Zdravotní klaun, poskytujících psychosociální podporu dospělým lidem s duševním onemocněním.

gdo

 

Vytisknuto z webu Rumburské noviny: http://archivrn.rumburk.cz

URL příspěvku: http://archivrn.rumburk.cz/2012/09/25/lecba-klaunstvim-aneb-cirkusovani-trochu-jinak/