Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Lipovský dřevák – úžasná dřevorubecká show

drevak

Lipová • Téměř osm stovek diváků přihlíželo v sobotu 25. srpna napínavé dřevorubecké show, která byla součástí Lipovského dřeváku. O pohár obce Lipové v timbersportu zde bojovalo jedenáct závodníků, kompletní česká dřevorubecká špička v čele se sedminásobným mistrem ČR Janem Svobodou a s mistrem Evropy a vicemistrem světa Martinem Komárkem.

Svalnatí a urostlí závodníci, většinou profesionální dřevorubci, předváděli nejen svou sílu, ale i zručnost a šikovnost při půlení v průměru metrových klád všemi možnými způsoby, motorovou pilou, sekerou nebo katrem. Nejzajímavější pohled byl na práci s dvoumetrovým katrem, s nímž není vůbec jednoduché zacházet a který musí být při řezání dřeva neustále ochlazován a promazáván. Taková pilka stojí okolo čtyřiceti tisíc korun a nabrousit její pěticentimetrové zuby nedokáže hned tak někdo, na celém světě jenom Australané. Proto i čeští závodníci posílají své »sportovní« nářadí na nabroušení až do daleké Austrálie.

I pravá dřevorubecká sekera, jejíž pořizovací cena se pohybuje okolo pěti tisíc korun a výše, je ostrá tak, že by se s ní dřevorubec mohl holit. Jak moderátor soutěže prozradil, v loňském roce přemluvil nějakého závodníka, aby to zkusil. A dotyčný přitom málem vykrvácel. Sekera je velmi ostrá a přeseknout s ní metrový špalek trvalo těm nejlepším necelých třicet vteřin.

Zatímco na pódiu muži srdnatě bojovali v souboji s dřevěnými protivníky, opodál probíhalo dřevořezbářské sympózium. Řezbáři a tentokrát i řezbářky použili k výrobě soch a dřevěných plastik motorové pily, dláta i nože a vykouzlili několik velmi povedených děl. Jedno z nich ozdobí Domov důchodců ve Filipově, druhé v Lipové, o využití dalších soch v obci rozhodnou zdejší obyvatelé.

Vůně dřeva a léta, které provoněly celý sobotní den, se prolínaly s vůněmi domácího guláše, řízků a grilovaných kotlet. Na své si tedy přišli všichni, a kdo tu nebyl, prohloupil.

gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail