Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Šluknovským výběžkem se prohnal další ročník Tour de Zeleňák

zelenak

Rumburk • Osmadvacátý ročník největšího amatérského cyklistického závodu v České republice Tour de Zeleňák se může pochlubit dosud největším počtem závodníků. Na trať dlouhou 56 kilometrů se dvěma vrchařskými a jednou rychlostní prémií se letos vydalo 550 udatných mužů a žen, na kolech ultramoderních i historických, na dvojkolech, koloběžkách a jiných samohybech.

Přestože se jedná o závod amatérský, je stále více vyhledáván profesionály, a to i zahraničními, kteří v náročném kopcovitém terénu Šluknovska ladí formu na závody profesionálnějšího charakteru. Tito profíci dojíždějí do cíle téměř s hodinovým předstihem před hlavním pelotonem, a tak i letos první závodník protrhl cílovou pásku už po hodině a dvaceti minutách. Vítězem se v tomto roce v čase 1:20:10 stal Aleš Vojta z KC Kooperativa. O tři desetiny vteřiny později za ním dorazil do cíle Jan Strož z Alpine Pro Author a třetí byl Tom Podrazil, reprezentující stáj TJ Sokol Holé vrchy.Mezi závodníky však byla vidět i další, zvláště pro Rumburáky zajímavá jména. Jedním z nich byl i starosta Rumburku Jaroslav Trégr a místostarostka Alena Winterová.

Početné zastoupení měli i koloběžkáři. Zatímco vloni se vydala na start jen jedna statečná koloběžkářka, letos se to koloběžkami v pelotonu hemžilo. Závod zvládly okolo tří hodin.

Jako obvykle, i letos organizátoři připravili závod do nejmenších detailů. Kromě nezbytného policejního a lékařského doprovodu nechyběl automobil ověnčený jedním fotografem, a hlavně nezbytný ošetřovatelsko-pečovatelský traktor s valníkem a sedací soupravou pro ty, kteří na trati padli únavou a vyčerpáním. Silnice byla v exponovaných místech vybavena motivačními hesly, například „Rubej,“ „Šplhej,“ „Je to jen kopec, kola Brabec,“ což závodníkům zcela jistě morálně pomohlo při zdolávání nikdy nekončících kopců. Jinde zase varovaly závodníky před nebezpečím na silnici nakreslené lebky se zkříženými hnáty.

Tour de Zeleňák je závod, který milují i ti, kteří na kole jezdit neumí, či nechtějí. Ti na své favority trpělivě čekají v cíli, jen těžko odolávajíce lákavým vůním guláše a grilovaných párků, válcováni skočnou hudbou, a to až do pozdních nočních hodin, a v očekávání vítězství v tombole, která je každým rokem štědřejší a lákavější.

Tento závod se jezdí vždy první zářijovou sobotu již od roku 1984 a vznikl jako pouhý sázkařský rozmar party pivních štamgastů v restauraci Zelený strom v Rumburku. Od té doby se vyvinul v oblíbenou sportovně-společenskou veselici, kterou každoročně navštíví více než tisíc nadšených milovníků dvou tenkých kol a jednoho tvrdého sedátka.

gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail