V Jiříkově byl po třech letech otevřen Domov Severka

Tištěné noviny 16/2012 | 25. 9. 2012 | Nezařazené

Necelé tři roky trvala rekonstrukce Ústavu sociální péče v Jiříkově. Dnes již zcela zrekonstruovaná budova z 19. století a její moderní dostavba poskytuje kvalitní a důstojné zázemí svým klientům i personálu, kterým byla do užívání předána v úterý 28. srpna.

Vlastníkem ústavu je Ústecký kraj a celou přestavbu za 233 milionů korun financoval ze svého rozpočtu. Zařízení také změnilo název na Domov Severka Jiříkov, p.o.Jak zdůraznila hejtmanka Jana Vaňhová, ústav byl prostorově zcela nevyhovující, a proto bylo v roce 2009 rozhodnuto o jeho zásadní rekonstrukci a dostavbě. „Stavba byla jednou z největších investičních akcí v posledních letech v Ústeckém kraji. Vždyť za poslední tři roky jsme tu investovali ze svého rozpočtu 233 milionů korun. S novou budovou se všechny služby zdejšího ústavu soustředí do jednoho objektu, i pro zaměstnance a odborný personál to bude opravdové ulehčení práce,“ řekla hejtmanka.

V rekonstruovaném pavilonu P2 mají klienti k dispozici dva cvičné byty i byty pro návštěvy, kanceláře vedení DS a ordinace lékaře. V novém centrálním monobloku a zcela novém lůžkovém pavilonu L1 je ubytována stovka klientů, osob se zdravotním postižením a chronickým duševním onemocněním, a to ve věku od 27 let. K dispozici mají devatenáct jednolůžkových a několik dvoulůžkových pokojů s kvalitním sociálním zařízením, klubovnami nebo denními čajovnami. V monobloku jsou například rehabilitace, místnosti pro pracovní terapii, tělocvičny, prádelna, společenský sál, kuchyně a jídelna i další zázemí ústavu.

Podle ředitele Domova Severka Pavla Malečka má ústav v Jiříkově téměř stoletou tradici, původně jako špitál vedený řádovými sestrami. Ale v roce 2009 byl již v nevyhovujícím stavu. Klienti bydleli v několika pavilonech, mezi kterými museli zaměstnanci přenášet jídlo. V pokojích žilo společně až osm lidí a sociální zařízení bylo jedno na celé patro.

Ústav původně sídlil v pěti objektech. Nyní má k dispozici dva, ostatní zůstaly opuštěné. Co s nimi bude dál zatím nebylo rozhodnuto.

gdo

Vytisknuto z webu Rumburské noviny: http://archivrn.rumburk.cz

URL příspěvku: http://archivrn.rumburk.cz/2012/09/25/v-jirikove-byl-po-trech-letech-otevren-domov-severka/