Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Anežka a Eliška Drahotovy si mohly o prázdninách nechat jen zdát

drahotky_0 Překonaný, dvacet let starý český rekord v kategorii dospělých i juniorů v chodeckých disciplínách je hlavním úspěchem prázdninového sportovního úsilí rumburských dvojčat Anežky a Elišky Drahotových. K tomu je nutné připočítat i čtyři medaile z mistrovství ČR, a dva mistrovské tituly.

Jakmile se v létě zavřou na dva měsíce dveře škol, pro většinu studentů nastává období pohody, lenošení a odpočinku. Pro sestry Anežku a Elišku Drahotovy však začalo nejnáročnější období běžného i závodního roku.

Na Mistrovství ČR v mládežnických kategoriích v posledním červnovém víkendu posbíraly sestry hned dva mistrovské tituly a dvě stříbrné medaile. Na chodecké pětce v historicky nejlepším čase vyhrála mistrovství Anežka, pro stříbro si došla Eliška. Na běžecké trojce si sestry pořadí prohodily a po taktickém průběhu cílem proběhla jako první Eliška před Anežkou. Obě děvčata už měla z předešlých závodů jistotu nominace na atletické MS juniorů v Barceloně.

V katalánské metropoli na chodecké trati deset tisíc metrů podaly sestry o čtrnáct dní později vynikající výkony a postaraly se o nejlepší výsledky české výpravy. Do poloviny závodu udávaly společně tempo a i v druhé polovině je bylo hodně vidět. Anežka svým konečným časem 46:29,95 překonala nejen český juniorský rekord, ale i více než dvacet let starý rekord dospělých. Ale i Eliščino 14. místo v osobním rekordu 48:14,34 bylo pro tyto nejmladší závodnice v poli velikým úspěchem. Anežka měla splněn i běžecký limit na 1500 metrů, ale desáté místo v rozběhu v osobním rekordu 4:26,77 jí neumožnilo start ve finále. V tomto netradičním dvojstartu však bylo hodné pochvaly.

Po návratu z juniorského mistrovství světa dívky opět intenzivně trénovaly a začátkem srpna při české kvalifikaci na mistrovství světa v běhu do vrchu v Jeseníkách na Šeráku obsadily Anežka s Eliškou s náskokem první dvě místa. V italském Ponte di Legno se v konkurenci světových vrchařek neztratily a Anežka dosáhla opět na nejlepší místo české výpravy, když mezi juniorkami doběhla na vrchol jako sedmá. Eliška dokončila dvacátá a tato dvě započítávaná umístění posunula český tým juniorek na celkové páté místo. Mezitím dívky stačily pomoci svému týmu USK Praha k vítězství v české atletické extralize i zisku titulu na mistrovství ČR družstev. A snad jen mimochodem, Anežka se na jednom z mítinků EA na tři tisíce metrů překážek blýskla časem 10:23,73 a dostala se tak na deváté místo evropských juniorských tabulek, a ve svém ročníku nemá konkurenci.

Ve svých sedmnácti letech reprezentovaly Českou republiku v mezistátním víceutkání do třiadvaceti let na běžeckých tratích na tři tisíce metrů, Anežka s překážkami, Eliška hladkých.

Nyní je čeká cyklistika, kde se rumburská dvojčata pokusí obhájit dres mistryň ČR v silniční časovce dvojic i mezi juniorkami.

Pokud si uvědomíme závodní a tréninkový rozsah těchto dívek, a to, že skvělé výsledky dosahují zatím pouze všeobecnou přípravou, můžeme se těšit a držet palce, co ve světové konkurenci předvedou v dalších letech.

Ivo Piták, trenér

Tisk Tisk | E-mail E-mail