Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Kostelní věž v Křečanech prochází rekonstrukcí

Kostel sv. Jana Nepomuckého Od září do října letošního roku projde hlavní část věže kostela sv. Jana Nepomuckého ve Starých Křečanech obnovou. Za více než 413 tisíc korun se opraví tesařské konstrukce krovu památky, která pochází z období vrcholného baroka. Na tesařské mistry čeká doslova těžký úkol. Do zhruba třicetimetrové výše musí skrz okno vytáhnout čtyři jedenáctimetrové smrkové trámy o váze osmi set kilogramů a několik menších, čtyřsetkilových trámů. Využijí přitom pouze systém kladek a obejdou se bez moderní techniky, aby zabránili poškození krytiny věže.

Stav střechy kostela sv. Jana Nepomuckého ve Starých Křečanech je havarijní. Způsobuje ho zvláště narušení statiky hlavní věže a napadení konstrukcí dřevokaznou houbou. Již v roce 2008 se vlastní vahou zřítila část střešního pláště nad hlavní lodí. Ve stejném roce došlo k zahájení stavební obnovy sakrální památky. Do roku 2011 se podařilo vybudovat vzduchové kanály a odvodnit polovinu stavby. Nad hlavní lodí byl ošetřen krov a položena nová krytina. Celkem byly provedeny práce za více než tři miliony korun.

„Kostel je cenný zvláště díky dochovaným historickým konstrukcím. Autorem plánů kostela sv. Jana Nepomuckého z let 1736 -1741 byl stavební mistr Johann Georg Aichbauer z Prahy, spřízněný s významnými barokními staviteli Kryštofem a Kiliánem Dientzenhoferovými. Návrh architektury oltářů pochází od rakouského dvorního architekta Johanna Lucase von Hildebrandta, původní dochovaný krov pak od dvorního tesaře Josefa Löfflera z Prahy. Kostel nechal postavit majitel šluknovského panství Alois Thomas, hrabě Harrach,“ přiblížil historii kostela páter Jozef Kujan, ředitel salesiánské komunity, která spravuje katolické farnosti v Rumburku, Jiříkově a Starých Křečanech.

Římskokatolická farnost Staré Křečany při opravě použije vedle vlastního příspěvku dotaci od Ministerstva kultury, Ústeckého kraje, Biskupství litoměřického a Obce Staré Křečany.

Klára Mágrová

Tisk Tisk | E-mail E-mail