Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Mistr Svěcený podpořil rekonstrukci zámku v Lipové

sveceny_0

Lipová • Jeden z nejvýznamnějších českých i světových houslistů Jaroslav Svěcený podpořil svým benefičním koncertem na Lipovských hudebních slavnostech v neděli 16. září záchranu lipovského zámku. Na druhé housle mistra doprovázela jeho půvabná dcera Julie a na cembalo klavíristka Jitka Navrátilová.

Genius loci, tedy výjimečná atmosféra konkrétního místa, tak lze dvěma slovy popsat nádvoří lipovského zámku a přilehlý park, v němž se v neděli odpoledne sešlo okolo pěti set návštěvníků, aby si vyslechli hru na housle Jaroslava Svěceného. Jeho bravurní hra, uhlazené medové tóny více než dvě stě sedmdesát let starých stradivárek, skvělá akustika vytvořená odrazem zvuku od stejně starých zdí kdysi honosného lipovského zámku, to vše v posluchačích vyvolávalo téměř magickou náladu. Jaroslav Svěcený přednesl skladby Johanna Sebastiana Bacha, Antonia Vivaldiho, Georga Friedricha Händela a dalších velikánů barokní hudby, tedy té hudby, která se hrála v době, kdy byl život na lipovském zámku v nejlepším.

Svěceného více než půlhodinové vystoupení ocenili posluchači potleskem ve stoje a záplavou květinových darů. Hudební odpoledne však pokračovalo dál vystoupením žáků Základní umělecké školy v Rumburku. A ani těmto mladým umělcům nebylo co vytknout, jejich vystoupení také zanechalo v posluchačích hluboký dojem.

Ostatně, celé Lipovské hudební slavnosti byly zvláštním zážitkem. Diváci posedávali na lavičkách, na dekách či trávě, mezi nimi si v průběhu koncertu hrály malé děti, pobíhali psi, lidé usrkávali víno či kávu, jedli lahodný guláš nebo domácí makové koláče, a všichni byli ve skvělé a přátelské náladě, jaká se doopravdy vidí málokdy a málokde.

Zřejmě v nich, kromě hudby, rezonovala i radost a naděje, že bude lipovský zámek, s nímž se již mnozí rozloučili, zachráněn. Že se do Lipové, obce, která byla před třemi staletími nejvýznamnějším městem v regionu, vrátí její dřívější sláva, nebo alespoň její malý zlomek.

Toto odpoledne bylo i jakýmsi prvním malým seznámením místních lidí se společností Via Tempora Nova, která je novým majitelem zámku. Společnost má jediný, zato však velký cíl – vrátit lipovský zámek zpátky do života, vrátit život zpátky do zámku. Ti, co těmto zprávám nevěřili, se dnes mohli osobně seznámit s mužem, který za celým velkolepým projektem stojí, s Janem Rapinem, jednatelem společnosti a významným českým malířem. Ten také stál, spolu se starostou Lipové Pavlem Svobodou, u zrodu myšlenky uspořádat na zámku koncert vážné hudby a výtěžek ze vstupného věnovat na obnovu zámku.

První osobní setkání a první, zatím nesmělé vztahy byly mezi společností Via Tempora Nova a místními obyvateli navázány. Byly položeny první základy důvěry, kterou lipovští občané po špatných zkušenostech s předchozími vlastníky zámku již dávno ztratili.

Dnes se po několika desetiletích mohli do areálu zámku vrátit a prožít s ním tři krásné hodiny, s nadějí, jak řekl mistr Svěcený, „že se zde za několik let sejdeme opět, při koncertu, který zazní v koncertním sále nově zrekonstruovaného lipovského zámku.“

 

Zámek Lipová byl ve své době významným šlechtickým sídlem hraběcího rodu Salm-Reiffercheidů. Hrabě Leopold Antonín Salm-Reiffercheid nechal zámek vystavět v rozmezí let 1737-1739. Znárodnění po druhé světové válce a pobyt vojenské posádky, která zde sídlila až do roku 1970, se nepříznivě podepsalo na stavu zámku, jeho zánik se však začal počítat na dny v roce 1995, kdy byl v restituci vrácen původním vlastníkům a kdy byl přibližně v téže době zasažen dvěma požáry. V loňském roce zámek od holandských majitelů vykoupila společnost Via Tempora Nova, která usiluje o záchranu této barokní památky. Charitativní koncert Jaroslava Svěceného je jedna z aktivit, díky níž se společnost snaží získat nemalé finanční prostředky na splnění svého velkolepého plánu.

gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail