Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Osudy zničených kostelů severních Čech přibližuje výstava fotografií

kostel Třicet velkoformátových výstavních panelů umístěných v ambitu rumburské Lorety zachycuje osudy vybraných 87 kostelů, které zastupují na pět set sakrálních objektů zlikvidovaných na severu Čech. Výstava »Zničené kostely severních Čech 1945-1989« je rozdělena do několika tematických okruhů, které zahrnují otázku hraničního pásma, vojenský prostor Ralsko, údolní nádrž Nechranice a Přísečnice, Severočeskou hnědouhelnou pánev, likvidaci kostelů tzv. verneřické plošiny a institucionální ničení kostelů před rokem 1989 a roli církevních tajemníků.Výstava popisuje i smutné osudy tří kostelů zlikvidovaných na Šluknovsku – kostel sv. Martina v Brtníkách, kostel sv. Václava ve Fukově a starokatolický kostel v Krásné Lípě.

Svou premiéru měla výstava v prosinci minulého roku v Klementinu v Praze. Pro velký zájem veřejnosti byly poté připraveny dvě putovní verze výstavy. Jedna je k vidění v objektech spravovaných Národním památkovým ústavem a druhá putuje po vybraných kulturních zařízení.

V pátek 21. září se od 17.00 hod. uskuteční komentovaná prohlídka výstavy s jejím organizátorem Tomášem Hlaváčkem.

Klára Mágrová

Výstava »Zničené kostely severních Čech 1945-1989« je otevřena od 1. 9. do 29. 9. 2012 (úterý – sobota 10.00 až 17.00 hod.). Pořádá ji občanské sdružení Společnost pro obnovu památek Ústecka a Římskokatolická farnost – děkanství Rumburk. Více informací na www.znicenekostely.cz.

Vstupné 30 a 15 Kč.

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail