Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Prohibice zasáhla i Šluknovský výběžek

alkohol_0

Šluknovsko • Desítky provozoven, stánků s občerstvením a mobilních stánků na celém území Šluknovského výběžku prošly policejními kontrolami na dodržování zákazu prodeje rozlévaného alkoholu a prodeje lihovin s obsahem alkoholu nad 20 procent. Kontroly probíhaly od středy 12. září v celé České republice, a to na základě rozhodnutí policejního prezidenta a vlády ČR.

Rozsáhlé kontrolní akce se uskutečnily i ve Šluknovském výběžku. Ve většině provozoven, na které zákaz prodeje platil, proběhly kontroly nejen Policie ČR, ale i dalších orgánů státní správy (celníci, živnostenské úřady). Na mnoha místech se tak v jednom dni uskutečnily až tři kontroly.Podle zástupce ředitele obvodního oddělení Policie ČR Františka Steinbacha bylo při kontrolách všechno v pořádku. „Žádné prohřešky, které bychom museli řešit, jsme nezjistili, a to jsme do kontrol nadmíru mimořádného opatření zahrnuli i vietnamské večerky a obchody,“ uvedl.

Důvodem těchto opatření bylo několik otrav metylalkoholem, který byl na mnoha místech přimíchán do tvrdých alkoholických nápojů, destilátů a tuzemáku. Otravy touto, pro lidský organismus jedovatou látkou, si už vyžádaly desítky úmrtí, mnoho lidí bylo hospitalizováno v kritickém stavu či s vážným poškozením zdraví v nemocnicích.

Ve Šluknovském výběžku dosud nebyl zaznamenán ani jediný případ otravy metylalkoholem. Pouze v jednom případě museli lékaři v nemocnici vyšetřit pacienta, který na sobě příznaky otravy po požití alkoholu pozoroval. V panické hrůze z otravy, která by ho mohla zabít, na sobě zpozoroval po požití několika deci tvrdého alkoholu všechny symptomy, a to včetně černobílého vidění a slepoty.

Vyšetření však žádnou intoxikaci neprokázalo, přesto však byl muž v nemocnici ponechán na pozorování. Nakonec byl propuštěn s tím, že příčinou všech jeho potíží byla pouze lehká opilost a strach. Jakmile byl pacient ujištěn, že mu nic nehrozí a že není ohrožen na životě, vrátil se jeho zdravotní stav, včetně slepoty, během několika chvil do normálu.

gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail