Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Rumburk má svou líheň mladých sportovců

Na Základní škole U Nemocnice v Rumburku vznikl projekt sportovních tříd

Rumburk • S úbytkem dětí ve sportovních kroužcích a s nedostatkem pohybu mládeže se rozhodlo několik sportovních nadšenců pořádně zacvičit. Na Základní škole U Nemocnice v Rumburku tak vznikl projekt sportovních tříd. Nebývalý zájem dětí o sport všechny překvapil.

Projekt sportovních tříd vznikl na Základní škole U Nemocnice již před třemi roky. Po prvním počátečním tápání a hledání té nejlepší cesty vstupuje nyní do své druhé fáze, do cílené péče o nejmladší sportovní generaci. Zájem o sportovní třídy je veliký, a to nejen mezi dětmi a jejich rodiči, ale i mezi trenéry. Jejich první společná schůzka se konala ve sborovně Základní školy U Nemocnice ve středu 12. září i za účasti vedení města.

Sportujících dětí dlouhodobě ubývá

Trenéry sportovních klubů a kroužků již několik let trápí pokles zájmu mladých lidí a dětí o sport. Počet členů v jednotlivých oddílech neustále klesá, některé oddíly zanikly zcela, jiné se musely sloučit, aby přežily. Stejný osud čekal i mládežnické fotbalové kluby v Rumburku a Varnsdorfu, které se nakonec sloučily do Fotbalové akademie Šluknovského výběžku. Ale o svou existenci bojují i ostatní kluby dalších sportovních odvětví na Šluknovsku.

„Když jsme před šesti sedmi roky seděli se Zdeňkem Heinzelem a přemýšleli, jak zachránit rumburský fotbal a přilákat více dětí ke sportu, napadlo nás vytvořit ve školách sportovní třídy, a z nich pak čerpat mladé sportovce pro fotbalovou akademii,“ vzpomíná na začátky sportovních tříd Jaroslav Trégr, rumburský starosta.

Se svým nápadem se tedy obrátili na Romanu Buškovou, ředitelku Základní školy U Nemocnice. Tu tato myšlenka nadchla. „Zpočátku jsme měli v úmyslu vytvořit jednu sportovní třídu, ale když se nám do ní přihlásilo přes padesát dětí, a to převážně chlapců, bylo nám jasné, že budeme muset najít jinou alternativu, abychom na jednu stranu uspokojili tak velkou poptávku, na druhou stranu abychom nenarušili třídní kolektivy. A tak nakonec vznikla jakási sportovní třída, která prostupuje všemi ročníky prvního stupně. Děti chodí normálně do svých tříd na výuku, sportovní třída však po výuce chodí na tréninky,“ vysvětluje Romana Bušková.

Počátky však byly klopotné, skvělý nápad nešlo bez pomoci dalších příznivců, a především bez smysluplné koncepce hned splnit tak, jak by si všichni přáli. Ale pak si vše vzal na starosti sportovní nadšenec, trenér Fotbalové akademie Šluknovského výběžku a učitel školy Martin Hamada s vychovatelkou Jitkou Andrlovou, a vše nabralo jiný směr.

Sportovní inkubátor i pro netalentované

„Sportovní třídy jsou prioritně pro děti, které mají určité pohybové a morální předpoklady, nebo jsou registrované ve sportovních klubech. Vzhledem ke značnému zájmu a výše uvedeným skutečnostem je nutné provádět nábor, aby celý projekt byl smysluplný. Tím však nechci říci, že by se do sportovní třídy nemohl dostat někdo, kdo ještě nikdy nesportoval. Nám jde především o to, aby děti získaly kladný vztah k pohybovým aktivitám. Aby se sport a pohyb stal samozřejmou součástí jejich života. A pokud je podchytíme v raném věku, je předpoklad, že většina z nich u sportu už zůstane,“ vysvětluje Martin Hamada, muž, který je motorem celého projektu.

Tréninky sportovní třídy trvají jednu až dvě hodiny týdně a jsou zaměřeny na celkový rozvoj mladého sportovce. V předchozích třech letech se dětem věnovali ve svém volném čase trenéři vybraných sportů a také pedagogové ze školy, ale scházela koordinace a pevný řád. Ale od středy 12. září je vše jinak. V určitém časovém úseku, přibližně po dobu čtyř týdnů, povede tréninky vždy kvalifikovaný trenér z daného sportu. Jeho péče nebude však zaměřena na výkon, ale povede k rozvoji pohybu dětí v té dané oblasti, například v lehké atletice, plavání, míčových hrách a podobně. A jakmile některý z jeho svěřenců projeví o daný sport zájem, či se u něj projeví talent, který ho k té které disciplíně předurčuje, navrhne mu trenér, aby se dál rozvíjel již v konkrétním kroužku nebo oddíle, například ve fotbale, v basketbalu, judu, atletice – ve skocích či bězích a podobně.

„Není neobvyklé, že dítě vyzkouší hned několik druhů sportu, než si najde ten »svůj«. A vůbec nevadí, když se dítě nebude sportu věnovat profesionálně. Stačí, když bude mít chuť místo k počítači si sednout na kolo, místo posedávání před domem zahrát si fotbálek nebo basket,“ zdůrazňuje Zdeněk Heinzel.

Odměnou je úspěch

Žádné známkování, jako při výuce, se ve sportovních třídách nekoná a konat nebude. „To, jak jsou děti dobré, uvidí samy. Už jenom to, že dokáží víc, než dokázaly včera, že se naučí překonávat překážky a své vlastní limity, i to je úspěch, který je požene dopředu. Samozřejmě, že chceme, aby se zúčastnily i soutěží, například McDonald cupu, Kinderiády, Poháru Rozhlasu a dalších dětských a mládežnických akcí, v nichž se poměří se svými vrstevníky. A pak budou zažívat další úspěchy, až budou nastupovat do sportovních klubů a tam dál pokračovat,“ vysvětluje Martin Hamada.

Jeden zabitý sen

Starosta Rumburku Jaroslav Trégr se netají svou radostí z toho, jak se projekt sportovních tříd rozjel. „Jsem velmi rád, že se nám podařilo získat pro tuto myšlenku osvícenou ředitelku Romanu Buškovou, sehnat tolik nadšenců, kteří dobrovolně, bez nároku na finanční odměnu věnují svůj čas a péči dětem, jsem rád, že tolik dětí projevilo o sport tak velký zájem. Každý máme své sny, a říká se, že když některý z nich uskutečníš, zabiješ ho. Sen pak přestává být jen snem, ale stává se skutečností. A nám se dnes podařilo jeden takový sen zabít,“ dodává Jaroslav Trégr.

gdo

Trenéři Sportovní třídy ZŠ U Nemocnice Rumburk:
Fotbal / Martin Hamadan
Lezecká průprava / Tomáš Fanderlikn
Judo / Jiří Kouteckýn
Plavání / Blanka Vacková   a Zuzana Benediktová
Schrödingerův institutn     
Basketbal / Jan Šišulák
Schrödingerův institut        
Atletika / Alena Winterová

 

 

 

 

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail