Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Art brut aneb syrové umění v Rumburku

Agentura Pondělí se opět připojuje k Týdnům pro duševní zdraví, tentokrát výstavou obrazů svých klientů. Ta je k vidění v Městské knihovně v Rumburku a potrvá do 31. října. Výstava poskytuje jedinečnou možnost potkat se s tvorbou lidí, kteří mají různé zdravotní postižení a scházejí se v Agentuře Pondělí, aby tvořili uvolněným způsobem bez estetických aspirací tzv. Art brut (syrové umění). Sami o sobě říkají: „Malujeme proto, abychom se uvolnili a vyjádřili, co cítíme. Proti »kulturnímu umění« stavíme životnost, působivost a syrovost v našich výtvorech. Obrazy nás zachycují takové, jací jsme.“Akce Týdny pro duševní zdraví vznikla počátkem devadesátých let v Praze ve snaze demytizovat téma duševní nemoci. Později se tato akce rozšířila do celé republiky a stala se pravidelnou součástí života různých poskytovatelů sociálních služeb. Agentura Pondělí se k této akci připojila v roce 2005.

Malování a výtvarné tvoření je jeden z nabízených programů služby Sociální rehabilitace, kterou ve Šluknovském výběžku poskytuje Agentura Pondělí osobám se sníženou soběstačností a schopností uplatňovat svá práva.

„Nabízíme spoustu volnočasových aktivit, naši uživatelé mají možnost výtvarně tvořit, hrát divadlo, jezdí na výlety a účastní se dalších akcí pořádaných v místní komunitě,“ říká ředitelka Agentury Monika Lampová.

-r-

Tisk Tisk | E-mail E-mail