Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Kriminalita v Rumburku výrazně klesá,na Šluknovsku se naopak zvyšuje

Šluknovský výběžek, Rumburk • Bezpečnostní situace na Šluknovsku se nelepší. V některých oblastech kriminalita stoupá a vedení Ústeckého kraje je tímto vývojem znepokojeno, zaznělo na bezpečnostní konferenci, kterou v září do Ústí nad Labem svolala hejtmanka Jana Vaňhová.

graf

Bezpečnostní konference se věnovala především problematice sociálně vyloučených lokalit, a to nejenom z pohledu bezpečnosti. V centru zájmu diskutujících byl i vývoj extremistických skupin v kraji a jejich aktivit, a nárůst protiromských nálad ve společnosti.

„Vývoj násilné a mravnostní kriminality na Šluknovsku je nepříznivý a dokonce začíná překračovat úroveň, která se stala spouštěcím mechanizmem loňských nepokojů. To jsou samozřejmě znepokojující informace. Je potřeba vládě opět připomenout sliby, které občanům Šluknovska dala, a to nejenom v oblasti represe, ale i nové legislativy a vytváření pracovních příležitostí,“ upozornila Jana Vaňhová.

Reagovala tak na poslední informace o vývoji kriminality na Šluknovsku za posledních osm měsíců. Tyto zdroje přinášejí zajímavé údaje, podle nichž přibylo na Šluknovsku za poslední rok trestných činů zejména v oblasti násilné kriminality a mírně se snížil počet případů vloupání, krádeží a majetkové trestné činnosti.Zajímavé je ale srovnání kriminality po policejních obvodech. Poměrně značný nárůst kriminality je zaznamenán ve Varnsdorfu, Velkém Šenově a v Krásné Lípě, naopak Rumburk a Šluknov se mohou těšit z neustále klesajícího počtu trestných činů. Například v loňském roce bylo v Rumburku zaznamenáno za prvních osm měsíců roku 476 trestných činů a jejich objasněnost byla 46procentní. Ve srovnatelném období letošního roku evidují rumburští kriminalisté téměř o sto trestných činů méně (383) a objasněnost je více než šedesátiprocentní.

„Tady se jasně ukazují výsledky společné spolupráce mezi městem Rumburk a Policií České republiky,“ zdůrazňuje starosta Jaroslav Trégr. Podle něj právě koordinovaný postup všech složek, cílená prevence, ale i důsledná represivní opatření vedou ke snížení kriminality. „Ten pokles je znát již několik měsíců, takže se nejedná o nějaký nahodilý výkyv,“ dodává.

Město Rumburk již před několika roky uzavřelo s Policií ČR koordinační dohodu o spolupráci. Každé pondělí se tak scházejí zástupci města a jeho orgánů se zástupci policie a situaci ve městě aktivně řeší. V září přibrali mezi sebe i starostu Starých Křečan Františka Moravce a spolupráce se tak rozšířila i za hranice Rumburku. „Staré Křečany jsou přirozeným pokračováním Rumburku, a tak vidím jako samozřejmost s touto obcí v oblasti bezpečnosti úzce spolupracovat,“ uvedl Jaroslav Trégr. Dodal také, že si umí představit spolupráci s dalšími městy, například Jiříkovem, který spadá pod působnost rumburského policejního obvodu. „Věřím, že společně by se nám mohlo podařit snížit kriminalitu na Šluknovsku na únosnou úroveň. Naším cílem není vytlačit tento problém z Rumburku do okolních obcí. Naším cílem je vytlačit ho z celého Šluknovska všeobecně,“ uzavírá Jaroslav Trégr.

gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail