Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Rumburské »cétéčko« vyšetřilo už více než tisíc pacientů

Rumburk • Jedenáct set pacientů za prvních devět měsíců tohoto roku již bylo vyšetřeno na CT přístroji v Lužické nemocnici v Rumburku. Od prvního července jede tento vyšetřovací přístroj v ostrém provozu.

ct_0

„Nákup CT má pro celý region, z hlediska diagnostiky, ohromný efekt,“ uvedl ředitel nemocnice Darek Šváb. „Zejména u akutních případů je včasná diagnostika velmi důležitá. Umožní lékařům nasadit v co nejkratší době optimální léčbu a zkrátit tak dobu léčení pacienta,“ dodal.

Výhodou modernizace Lužické nemocnice v Rumburku je i to, že pacienti ze Šluknovského výběžku nemusí za vyšetřením počítačovou tomografií dojíždět do vzdálených zdravotnických zařízení v Ústí nad Labem, Děčíně či Liberci a že se zkrátily i dlouhé čekací lhůty na vyšetření.

„Nepochvalují si to jen pacienti, ale i lékaři. Díky tomu se nám daří zachytit závažná onemocnění zejména onkologické povahy v době, kde jejich včasné odhalení citelně ovlivňuje úspěšnost budoucí léčby. Při těchto onemocněních hraje každý den významnou roli, a při dlouhém čekání na vyšetření se může stav pacienta výrazně zhoršit,“ podotýká Darek Šváb.

Přístroj Siemens Somaton Emotion zakoupila Lužická nemocnice za necelých šest milionů korun v závěru minulého roku. I s rekonstrukcí rentgenového pracoviště celá investice vyšla na zhruba dvanáct milionů. „Podařilo se nám hodně snížit náklady na pořízení tohoto přístroje. Firma nám ho prodala ještě ke konci roku, takže jsme se vešli do desetiprocentní daně z přidané hodnoty, dnes, při čtrnáctiprocentním DPH, bychom měli přístroj o minimálně dvě stě tisíc korun dražší,“ zdůrazňuje Darek Šváb.

Zkušební provoz CT byl zahájen již 3. ledna, od 1. července jede na ostro. „V tuto chvíli se podepisují smlouvy se zdravotními pojišťovnami na další období a naše CT tak může poskytovat své služby pacientům z celého regionu,“ zdůrazňuje Darek Šváb.

Rekonstrukce Lužické nemocnice však podle jejího ředitele stále pokračuje. „Nyní budujeme moderní datové úložiště, takzvaný PACS, na němž budou ukládána veškerá data z CT i z dalších digitalizovaných pracovišť, a to ve zvláštním datovém formátu. Zároveň na přelomu roku plánujeme digitalizaci druhého rentgenového pracoviště na pavilonu interny V Podhájí, kam se nám podařilo zakoupit téměř nový, nepřímo digitální přístroj v dražbě z nemocnice v Kutné Hoře. Díky tomu se nám podařily ušetřit zhruba dva miliony korun. Zároveň jsme zakoupili takzvané C-rameno, rovněž digitální, tedy rentgenový přístroj, který umožní našim chirurgům, a zejména traumatologům, operovat pacienty pod rentgenovým obrazem. To je potřebné například při zlomeninách stehenních krčků a podobně. Lužická nemocnice pořídila tento zánovní německý přístroj značky ZIEHN za 330 tisíc korun. Jeho běžná cena je zhruba o milion korun vyšší,“ zdůrazňuje Darek Šváb.

gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail