Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

KNIŽNÍ HLÍDKA

redl Tak minule jsme tu měli zbrusu novou desku Karla Plíhala a dneska trošinku starší knihu dalšího českého (dobře, moravského) písničkáře Vlasty Redla. Přiznávám se tak skrytě k jisté afinitě k druhu muziky, kterou právě tihle chlapíci provozují, ale i k jejich vztahu k životu tak nějak an block.

Škoda, že jsem se na kytaru nikdy nenaučil a nemůžu s nimi cestovat po vlastech českých a nebo po světě, jak právě Vlasta Redl v knížce My tři a já  zhusta popisuje.

Původně totiž měly vzniknout knihy hned tři, a to při příležitosti první cesty písničkářského tria Redl – Samson Lenk – Janoušek do USA, kde vznikl nápad napsat o cestě tři cestopisy. Ale jak už to tak chodí, dobré nápady jsou záhy nahrazeny novými nápady, často lepšími …

Každopádně si Vlasta Redl tuhle myšlenku ponechal a v době, kdy se mu rozpadla kapela Každý den jinak, sedl a psal.

K Americe mezitím přibyla celá řada dalších výletů za hranice všedních dnů. Třeba do Asie, nebo Austrálie, přidal ale i historky o počátcích svého hraní, a na mnohých místech mudruje o životě. To všechno vtipně a s nadhledem.Takže třeba o lásce:

„V útlém mládí jsem si myslel, trochu ve vleku sexuální revoluce, která zuřila kolem, že láska je něco jakási jiná forma války, vabank hra mezi mužem a ženou, až přišly chvíle, kdy mým životem prošla doopravdy a já (když nejsladší radost a nejkrutější bolest pominuly) jsem pochopil, že až dosud jsem o lásce, a tedy ani o životě nevěděl nic.

Předtím jsem si myslel, že láska je, když se vám po někom hrozně moc stýská, když cítíte, že bez něj nemůžete být.

Ale opravdová láska (připusťme, že něco takového třeba existuje) nám naopak dává pocit úplnosti, lhostejno, zda je opětovaná, kde a jak daleko se ta pravá, ta chybějící polovina naší bytosti zrovna nachází, zda má s námi také nějaké úmysly, a vlastně i lhostejno, zda k nám vůbec něco cítí, či nikoli.“

Na závěr připomenu ještě, že po kopci knih, které postrádají ilustrace (ilustrátor se totiž musí také zaplatit), je právě tenhle titul vybaven ilustračním materiálem velice vydatně a díky za to. Autorkou téhle části knihy byla Kristina Fišerová.

md

Tisk Tisk | E-mail E-mail