Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Kudy kam?

Průvodce vaším volným časem

Dneska budu trošku monotematický. Jednak proto, že se sám tak nějak nemůžu rozhodnout, kudy a kam :) , ale také proto, že znovuuvedení restaurovaného filmu Miloše Formana (který mimochodem oslavil v těchto dnech osmdesátiny) Hoří má panenko je mimořádně důležitý počin v prostředí české a zmírající (navzdory množství natočených filmů) kinematografie.

Aby bylo jasno: já ten film úplně bezvýhradně miluju, ale mám opravdu veliké potíže se na něj pokaždé znovu podívat.

Je vtipný, ale nepohybuje se ve vodách takzvaného (m)laskavého humoru, který je českému filmu poslední dobou tak vlastní. Hoří má panenko se nezastaví před ničím. Když se dosmějete, zjistíte, že máte husí kůži po celém těle. Nikoho nešetří. Báječné. Ale opravdu zhlédnout vždy pouze na vlastní nebezpečí! Můžete se poznat.

Ale abych se vrátil k té remasterované verzi, v tiskové zprávě se uvádí: Při digitalizaci obrazu se vycházelo z originálního negativu a tam, kde to jeho technický stav nedovoloval, byl použit duplikační pozitiv. V digitálním prostředí bylo simulováno původní barevné nastavení distribučních kopií, a to na základě referenční kopie z roku 1967 na materiálu Orwocolor. Dále byl obraz v digitálním prostředí zbaven známek mechanického poškození a nečistot.

Digitalizace zvuku vycházela z optické zvukové stopy na kopii z roku 2009 ze zlínských laboratoří a z dochovaných magnetických záznamů v barrandovských laboratořích. Výsledek restaurování obrazu i zvuku nakonec posoudila pracovní skupina při kalibrované zkušební projekci v UPP opět za účasti Miroslava Ondříčka.

A teď to nejdůležitější: Hoří má panenko uvádí rumburské kino na Střelnici 28. října od 19.00 hodin.

md

Tisk Tisk | E-mail E-mail