Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Prioritou Rumburku je bezpečnost všech občanů

Rumburk • Problematice bezpečnosti v Rumburku a ve Starých Křečanech se věnovala velká koordinační porada mezi zástupci rumburské radnice a Policie ČR. Jednání se tentokrát zúčastnil i starosta Starých Křečan František Moravec. Policejní ředitelství Ústeckého kraje zastupoval kapitán Radek Pospíšil.

Informace o vývoji kriminality v Rumburku přítomné potěšily. V tomto městě kriminalita dlouhodobě klesá, a to ve všech sledovaných oblastech, jako jsou krádeže, loupeže či násilná kriminalita. „Pokles kriminality v Rumburku je až dvacetiprocentní a to je velmi pozitivní zjištění, stejně tak nás těší situace ve Šluknově,“ uvedl zástupce krajského ředitelství Radek Pospíšil. „Naopak, netěší nás stoupající nápad trestné činnosti ve Varnsdorfu, ale i v Krásné Lípě,“ dodal.

Zástupce policejního oddělení v Rumburku František Steinbach zdůraznil, že za příznivými změnami v Rumburku vidí i změnu spolupráce mezi městem a policií. „Během pravidelných pondělních schůzek si řekneme svoje názory na různé problémy a pak hledáme způsoby, jak je řešit. Například při řešení kriminality v Rumburku město velice pružně reagovalo na naše požadavky na eliminaci heren, které byly nejčastějším zdrojem kriminální činnosti. A jak je vidět, půl roku po schválení vyhlášky o regulaci herních zařízení v Rumburku se toto opatření citelně podepsalo na snižování kriminality,“ zdůraznil.

Systemizace policie vzbuzuje obavy
Plánovaná systemizace policie nenechává některé starosty spát. Obávají se, že v jejich regionu bude ubývat policistů, nebo dokonce, že budou zavírány celé policejní služebny. Radek Pospíšil ujistil starosty, že počty policistů ve Šluknovském výběžku se snižovat nebudou. Připustil ovšem, že dojde ke sloučení dvou policejních služeben, a to obvodních oddělení ve Šluknově a ve Velkém Šenově. V Rumburku by měl zůstat stav neměnný. Stejně tak se nebude rušit oddělení v Krásné Lípě.

Nevysvětlené požáry
Řadu otazníků vzbuzuje i zvýšený počet požárů na Šluknovsku v posledních několika měsících. Podle rumburských kriminalistů však nelze jednoznačně tvrdit, že by v regionu řádil žhář. Spíše to vypadá, že se stalo jakýmsi folklorem řešit některé problémy s nemovitostmi tímto způsobem. V některých případech se jednalo o pojistný podvod, v jiných nelze přesný motiv založení požáru určit.

Herny a gambleři
Místostarosta Darek Šváb informoval o současné situaci v Rumburku, zejména v místních hernách. „Situace se po zavedení vyhlášky významně zklidnila. V každé herně je kamerový systém, což citelně omezilo i nezákonnou činnost, která byla s hernami dříve spojena.“ To potvrzuje i František Steinbach: „Ještě před časem se nám do obou heren na ulici SNP stahovala varnsdorfská drogová scéna. Teď všichni její aktéři z Rumburku zcela zmizeli,“ dodává.Obavy, že by se gambleři přesunuli do Starých Křečan, nejsou na místě. „My jsme herny na našem území zrušili zcela,“ zdůraznil starosta František Moravec.

Drogy a zase drogy
Nejčastějším tématem při řešení kriminality v Rumburku je téma drog. V této souvislosti připomněl vedoucí dopravního inspektorátu děčínského policejního ředitelství Martin Votrubec, že za poslední dva tři roky narostl na Děčínsku počet řidičů pod vlivem omamných látek až o sto procent.

„Ta situace je velmi vážná a dá se říct, že nyní zachytíme za volantem více řidičů pod vlivem drog, než pod vlivem alkoholu. Štěstím pro region Šluknovska je to, že zdejší dopravní policie pracuje nejlépe na okrese. To musím pochválit,“ zdůraznil Votrubec.    

gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail