Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Tomáš Schwarz bude reprezentovat ČR ve finále diskutérů ve Vilniusu

schwarz_mazac

Letošní vítězové Mezinárodních debat mládeže Tomáš Schwarz z Rumburku a Jan Mazáč z Opavy budou reprezentovat Českou republiku na Mezinárodním finále soutěže ve Vilniusu. V říjnu se v litevské metropoli mladí čeští debatéři setkají s vítězi z Estonska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Polska, Ruska a Ukrajiny. V německém jazyce pak budou diskutovat o aktuálních společenských a politických tématech, procvičovat se v debatování a poznávat mladé lidi z ostatních zúčastněných zemí. Ve dvou kvalifikačních kolech a semifinále porota vybere čtyři finalisty.Při slavnostní finálové debatě si finalisté budou vyměňovat argumenty k otázce „Má být podněcování náboženské nesnášenlivosti v Evropě trestným činem?“.

„Mezinárodní prvenství získá ten, kdo bude nejlépe naslouchat ostatním, najde ty nejlepší argumenty a bude debatovat věcně a férově,“ vysvětluje Annett Lymar, vítězka soutěže z roku 2011.

Finále se koná pod záštitou Emanuelise Zingerise, předsedy zahraničního výboru Parlamentu Litevské republiky. Jako čestný host přivítá účastníky také místopředseda německého Spolkového sněmu Wolfgang Thierse.

Mezinárodní debaty mládeže jsou soutěží pro studenty němčiny na středních školách ve střední a východní Evropě. Projekt chce účastníkům nabízet podněty ke kritické reflexi společensky a politicky významných témat a přispívat tak k jejich politickému vzdělávání. Debatování v němčině přispívá ke zlepšení jazykových znalostí studentů. Letos se do projektu zapojilo přes sedmnáct set studentů z více než sto dvaceti středních škol z osmi zemí. V České republice se do soutěže zapojilo čtyři sta padesát studentů.

-r-

Tisk Tisk | E-mail E-mail