Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Ve Velkém Šenově zanikne policejní oddělení

Starostové se obávají nárůstu kriminality v severní části Šluknovska

Velký Šenov • Plánovaná systemizace policie, kterou začátkem září schválila vláda ČR, se na Šluknovsku nejvíce dotkne policistů ve Velkém Šenově. Jejich oddělení bude k Novému roku sloučeno s oddělením ve Šluknově, kam se přestěhuje všech čtrnáct šenovských policistů. Starostům Šluknovska se však toto opatření nelíbí. Obávají se nárůstu kriminality v severní části Šluknovska.

Zůstane jen služebna
Sloučení obou služeben si vyžádala snaha zefektivnit práci policie. Podle vedoucího obvodního oddělení ve Šluknově Luciána Šmidrkala nemůže žádná jednotka o pouhých čtrnácti lidech kvalitně plnit svou funkci. „Taková jednotka je na hranici schopnosti obsáhnout celý objem služeb a úkolů, které musí plnit. Většinu času jí zabere administrativa, běžná hlídková služba, ale minimum času jí zbývá na preventivní a cíleně zaměřené akce. A počítat s navýšením počtu policistů nelze,“ uvedl velitel šluknovských policistů.

Dodal také, že ve Velkém Šenově zůstane dál v provozu policejní služebna, která bude otevřena ve všedních dnech od 7.00 do 15.30 hodin. „Kontakt s občany zůstane zachován. Budou sem moci chodit podávat oznámení, vysvětlení a podobně. Nebudou muset dojíždět až do Šluknova,“ uklidňuje Lucián Šmidrkal.

Šluknov – moderní policie 21. století
Starostové, zejména severní části Šluknovska, se obávají, že se ztrátou policistů v jejich městech vzroste i kriminalita a požadují, aby sloučené pracoviště mělo svou základnu ve Velkém Šenově. To ale Lucián Šmidrkal odmítá: „Kdo někdy viděl služebnu v Šenově a ve Šluknově pochopí, že ta šluknovská je služebnou 21. století. Na rozdíl od Šenova je zde zbrojní sklad, cela předběžného zadržení, velké prostory pro více než tři desítky policistů. Do Šenova by se všichni nevešli a nemohli by tam v klidu pracovat,“ vysvětluje a dodává, že by se sloučením obou pracovišť nemělo dojít ke snížení počtu policistů. „Naopak, naše práce bude efektivnější a já budu moci poslat víc svých lidí do ulic, budu moci provádět preventivní opatření a cílené akce k potlačení kriminality. A to pak bude mít velký vliv na zvýšení bezpečnosti v celém regionu,“ uzavírá.

Speciální pořádková jednotka je na nic
Starostové Šluknovského výběžku se ostře opřeli i do Speciální pořádkové jednotky z Varnsdorfu. „Tahle jednotka je nám v současnosti na nic. Nepotřebujeme tady mít báckomando, když potřebujeme posílit počty policistů na obvodech a řešit běžnou kriminalitu,“ zlobí se starosta Starých Křečan František Moravec. K jeho názoru se přiklánějí i ostatní starostové. Nejvíce jim vadí to, že varnsdorfská jednotka není vidět v ulicích a na potírání kriminality ve výběžku se téměř nepodílí. „Jednotky z Brna, Prahy i Ostravy byly vidět všude. A pomáhaly i našim policistům například se zajištěním eskorty při převozu obviněných k soudu a podobně. Při budování SPJ ve Varnsdorfu dohoda zněla, že tato jednotka bude pracovat na zajištění bezpečnosti v ulicích našich měst, pokud zrovna nebude řešit nějakou mimořádnou situaci. A jaký je stav dnes? V ulicích tihle elitní policisté nejsou vidět, s běžnou policií nespolupracují a maximálně občas vyjedou na akci na fotbal někam do Chomutova,“ zazněla ostrá kritika při jednání starostů v Jiříkově.

Poukazují i na to, že přestože má tato speciální jednotka své sídlo ve Varnsdorfu, kde je ještě podpořena hlídkovou službou, obvodním oddělením PČR i městkou policií, je právě toto město s největším počtem policistů zároveň i městem s největší kriminalitou v regionu.Někteří ze starostů dokonce navrhují, aby byla varnsdorfská SPJ zrušena. „Mělo jich být sto sedmdesát a je jich jen šedesát. Takže stejně nejsou tak akceschopní, jak by měli být. A raději bych viděl tyhle policisty na obvodních odděleních, než ve speciálních jednotkách, které, jak se ukazuje, jsou pro nás v tuto chvíli zbytečné,“ ukončil debatu starokřečanský starosta František Moravec.

O budoucnosti a systemizaci policie ve Šluknovském výběžku budou jednat starostové severní části regionu koncem října s ředitelkou děčínské policie Alicí Zemanovou, kde by si s ní chtěli všechny své připomínky k práci policie vyjasnit.

gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail