Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Výstava ornátů v rumburské Loretě

ornat Do konce listopadu jsou v ambitu rumburské Lorety vystavena liturgická roucha z loretánského depozitáře. Jednotlivé části, např. ornáty, pluviály, štoly a manipuly mohou zájemci vidět zblízka a ne pouze zdálky, jako tomu bývá při mši svaté. Návštěvníci se mohou ponořit do světa precizní ruční práce, bohatých výšivek i netradičních použitých materiálů, např. ozdob vytvořených z knoflíků. Bohoslužebná roucha jsou v křížové chodbě Lorety k vidění v říjnu od 10.00 do 17.00 hodin a v listopadu od 9.00 do 16.00 hodin. Výstavu »Historické ornáty II« pořádá od 6. října do 24. listopadu Římskokatolická farnost – děkanství Rumburk. Vstupné je 30 a 15 Kč.

Výstava historických ornátů navázala na úspěšný výstavní počin z roku 2008. Prezentované liturgické oděvy byly na Rumbursku využívány od 19. století pro bohoslužebné účely. Po liturgické reformě z 60. let 20. století se zjednodušil i obřadní oděv. Místo barokního, bohatě zdobené typu zvaného kasule, se dnes používá typ tzv. gotický. Jedná se o roucha jednodušší, pohodlnější a ne tak náročná na údržbu a čištění.

„Dvě desítky vystavených ornátů a pluviálů nejsou pouze ukázkou náročné ruční práce. Zastupují jednotlivá období liturgického roku – advent, Vánoce, dobu postní, Velikonoce a liturgická mezidobí. Jednotlivé doby se liší podle barvy, která je symbolizuje, např. Vánoce jsou spojeny s bílou barvou bohoslužebného roucha a liturgické mezidobí s barvou zelenou,“ uvedl páter Jozef Kujan, ředitel salesiánské komunity, která spravuje Římskokatolické farnosti v Rumburku, Jiříkově a okolí.

Klára Mágrová

Tisk Tisk | E-mail E-mail