Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Čokoládovna už má jméno – Mana

rebicek

Krásná Lípa • Čokoládovna v Krásné Lípě konečně našla své jméno. Jmenuje se Mana, podle jídla, kterým Bůh nakrmil izraelské poutníky na jejich cestě z Egypta do Izraele. „Jsme přesvědčeni, že tehdy mana nebylo nic jiného, než čokoláda,“ tvrdí ředitel krásnolipské čokoládovny Miroslav Řebíček.Internetová anketa o jméno nové krásnolipské čokoládovny byla oficiálně uzavřena již před několika dny, ale v sobotu 20. října na varnsdorfských regionálních trzích bylo vítězné jméno odtajněno. Zvláštní je, že právě jméno Mana v internetové soutěži nezaznělo. Vzniklo jaksi stranou a náhodou, ale bylo to právě to, které zaujalo nejvíce.

Krásnolipská čokoládovna Mana je sociální firmou, první ve Šluknovském výběžku, kterou provozuje občanská společnost Cedr. Její ředitel Miroslav Řebíček předpokládá, že časem by v čokoládovně mohlo pracovat až šest osob s tělesným postižením. „Spolupracujeme s Agenturou Pondělí a chtěli bychom na pomocné práce zaměstnat její tělesně handicapované klienty. Umím si představit například vozíčkáře, jak míchá čokoládu nebo jak ji přelévá do formiček,“ vysvětluje Miroslav Řebíček.

Čokoláda, to je alchymie

„Na počátku všeho byla domácí kuchyně upatlaná od čokoládové hmoty a plná nepovedených, zašedlých čokoládových báboviček,“ vzpomíná na čokoládové začátky Miroslav Řebíček. Se svými přáteli se učili vyrábět čokoládu od téměř úplných začátků – rozehřát, míchat, správně ochladit, ochutit, naplnit… Dali do toho hodně sil, ale výsledek stojí za to – kvalitní švýcarská čokoláda, plněná oříšky, šampaňským, mákem a dalšími překvapeními… to všechno je možné si nyní koupit třeba i po jednom kuse ve vybraných prodejnách. „V každém městě máme jen jedno exkluzivní zastoupení. Například v Rumburku můžete naše bonbóny zakoupit u pana Marka Kudláčka v Horním Jindřichově v Rolnické ulici. Víc prodejen by už bylo moc, nechceme, aby si prodejci navzájem konkurovali. Naše čokoláda totiž nepatří mezi běžné pochoutky, je výjimečná svou kvalitou, a proto si zaslouží i výjimečné zacházení,“ dodává s úsměvem ředitel Řebíček.

gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail