Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Děčínský soud pochybení svého soudce odmítá

Rumburk • Místopředseda Okresního soudu v Děčíně Jiří Kroupa reagoval na dopis starostů Rumburku a Starých Křečan, kteří se ohradili proti rozhodnutí soudce Řízka o neumístění muže obviněného ze znásilnění do vazební věznice. Rozhodnutí děčínského soudce rozčílilo širokou veřejnost. Kroupa však nic špatného na Řízkově postupu nevidí.

„Po přezkoumání spisového materiálu nebylo zjištěno v postupu Mgr. Miloše Řízka ohledně příslušného vazebního zasedání žádných procesních pochybení ani jiných nedostatků a toto bylo provedeno v souladu s příslušnými ustanoveními trestního řádu,“ hájí Jiří Kroupa postup svého podřízeného v dopise starostům. Dodal také, že proti rozhodnutí soudce Řízka není přípustná žádná stížnost a že se jedná o rozhodnutí definitivní a konečné, které nelze žádným způsobem přezkoumat a tedy na něm případně cokoliv měnit.

„Bohužel, měl jsem již nějaké indicie, že se nám nepodaří rozhodnutí děčínského soudu zvrátit, ale nevzdáváme to a hledáme další kroky a cesty, jak dosáhnout toho, aby byl ten muž, který znásilnil ženu, umístěn do vazby,“ uvedl rumburský starosta Jaroslav Trégr. „Nechci se smířit s tím, že jsou lidé ve Šluknovském výběžku v nebezpečí, že člověk, který se dopustí tak závažného trestného činu, dál volně chodí po svobodě, zatímco jeho oběť nemůže hrůzou ani vyjít z domu,“ dodal.

Problémem je, že zatímco proti uvalení vazby může obviněný podat stížnost u ústavního soudu, nelze v žádném případě podat ústavní stížnost proti rozhodnutí o neuvalení vazby.

„Mám ale informaci, že je možné rozhodnutí děčínského soudce zpochybnit u vyššího soudu cestou standardního opravného prostředku. To však musí učinit příslušný státní zástupce,“ uvedl rumburský starosta.

Martin K. ze Šluknova znásilnil 18. září v lese mezi Rumburkem a Šluknovem devětatřicetiletou ženu. Policie ho dopadla za přispění mnoha občanů již po osmi dnech, ale děčínský soudce Miloš Řízek neakceptoval návrh státního zástupce na uvalení vazby a násilníka propustil na svobodu. Případ vyvolal velkou vlnu nesouhlasu nejen mezi veřejností, ale i mezi komunálními politiky a novináři. Celá kauza se dokonce dostala až na stůl k europoslanci Pavlu Pocovi, který nad postupem soudce vyjádřil své znepokojení.

Starostové Rumburku Jaroslav Trégr a Starých Křečan František Moravec se proti rozhodnutí soudu ohradili a svůj dopis zaslali předsedkyni děčínského soudu Květoslavě Urbánkové, ministru vnitra Janu Kubicemu, ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi a děčínskému okresnímu zástupci Petru Minichovi.

gdo

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail