Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Střední zdravotnická škola a Obchodní akademie Rumburk vstupuje do 63. sezóny

Letošní školní rok bude zcela jistě zase o něco náročnější, než ty předchozí, v tom mi jistě dají zapravdu kolegové ze všech základních i středních škol. K evergreenům typu „je málo žáků“ nebo „nejsou peníze“ nám v každém typu školství přibyly zase nové starosti. Nevyhnuly se ani naší škole, posledním výkřikem (a já doufám, že o nic jiného nejde) ministerstva zdravotnictví je snaha podstatnou část zdravotnického vzdělávání převést na vysoké školy. Nebudu čtenáře unavovat podrobnostmi, ale v zásadě si ministerstvo vytvořilo představu, že drtivá většina pracovníků ve zdravotnictví (vč. středního zdravotnického personálu) bude muset absolvovat vzdělání vysokoškolské. Na první pohled to vypadá pěkně, ale ve skutečnosti je tento návrh v naprostém rozporu s reálnými a současnými potřebami zdravotnického terénu v Česku. Navíc degraduje absolventy středních zdravotnických škol, kteří jsou v našem zdravotnictví nezastupitelní. Odborná veřejnost (střední i vyšší zdravotnické školy, ale i zdravotnická zařízení) však s těmito návrhy nesouhlasí, a tak se snad ministerstvo zdravotnictví vzpamatuje.

Přes veškeré házení klacků pod nohy, které nám různá ministerstva (nejen zdravotnictví, jako ve výše zmíněném případě), ale bohužel i školství (tolik diskutované státní maturity, např. v době, kdy je psán tento článek, studenti stále ještě netuší, jak a z čeho budou letos maturovat) provádějí, škola normálně funguje a připravuje své žáky na to, aby byli schopni se na pracovním trhu uplatnit, případně pokračovat ve studiu na vyšší odborné či vysoké škole. Samozřejmě nezapomínáme ani na budoucí žáky, ty bych rád pozval nejen na dny otevřených dveří (19., 22. listopadu a 6. prosince), ale i upozornil na možnost „přípravného kempu“ pro ty, kteří by se chtěli připravit na středoškolskou matematiku. Ten plánujeme na konec srpna 2013 a více se můžete dozvědět, navštívíte-li nás ve škole. Pro rodiče by zase mohlo být zajímavou informací to, že škola se zapojila do projektu i-bezpecne.cz, který omezuje přístup žáků a studentů na webové stránky s obsahem pro ně nevhodným. Co vše naše škola nabízí a jaké obory u nás můžete studovat se dozvíte buď při návštěvě u nás, nebo na burzách škol, které v současné době probíhají v celém regionu.

Ladislav Pokorný
ředitel SZdŠ a OA Rumburk

Tisk Tisk | E-mail E-mail