Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz
| 3. 12. 2012 | Nezařazené

Začínali v Capella Adjuvantes

Ještě v 90. letech minulého století nevěděl nikdo o rumburském Kridelovi a Grohovi, mikulášovickém Röslerovi, varnsdorfském Schubertovi, šluknovském Genauovi, Janákovi a Němcovi, a dalších zapomenutých skladatelích Šluknovska 17. a 18. století. Mezi těmi, kdo v roce 1991 začali jejich díla s Adjuvanty objevovat a realizovat na svých koncertech doma i v cizině (SRN, Itálie), byli i hudebníci, které zde představujeme. Do roku 2008 byl Kridel a další výběžkoví mistři nezbytnou součástí adjuvantského repertoáru. Podle not zapůjčených adjuvanty dokonce nahrál rozsáhlé barokní Kridelovo dílo na CD přední evropský soubor pro starou hudbu MUSICA FLOREA, který účinkoval i na koncertech ve Filipově, kde Kridelovo dílo rovněž uvedl.

Zakladateli adjuvantů byli Igor Heinz a Luděk Pištěk. Zatímco Heinz napsal o výběžkových hudebnících nedávno vydanou knihu „Z hudební minulosti Šluknovska,“ Pištěk je aktivním hudebníkem v mnoha místních souborech a kapelách (Vilémovský sbor, Komorní orchestr Šluknovska aj.), ale je také manažerem a houslistou Rumburského komorního orchestru.

Prvními flétnistkami adjuvantů byly Heinzovy žačky Laura Šicová a Michaela Koštířová, první cembalistkou žačka rumburské ZUŠ Marcela Mrštíková. Fagotistou byl tehdejší student konzervatoře Patrik Engler, který je dnes učitelem hudby ve Šluknově a dirigentem Komorního orchestru Šluknovska, a mezi zakládající členy adjuvantů patří i MUDr. Markéta Englerová, která je dnes sbormistryní Vilémovského chrámového sboru.

IH

Tisk Tisk | E-mail E-mail