Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Varnsdorfský grafik Josef Poláček byl oceněn Řádem bílé opice

polacek_0

Česká unie karikaturistů udělila varnsdorfskému grafikovi Josefu Poláčkovi výroční cenu – Řád bílé opice.

Předání ceny se konalo při valné hromadě ČUK 3. listopadu v objektu Novoměstské radnice na Karlově náměstí v Praze. Pan Poláček se na cestu do Prahy zdravotně necítil, a tak z rukou předsedy unie Břetislava Kovaříka cenu převzala jeho dcera Klára Mašanská.

Že jde o opravdu výjimečné ocenění, o tom svědčí jména předchozích laureátů: Jiří Winter-Neprakta, Miroslav Barták, Vladimír Renčín, Jiří Slíva, Vladimír Jiránek… Dotyčný řád za zásluhy o žánr výtvarný humor se přitom neuděluje každoročně – v posledních dvou letech na něj vůbec nedošlo. Poláček je celkově jeho jedenáctým nositelem, z toho devátým jednotlivcem. Znak unie karikaturistů parafrázuje český státní znak, místo lva v něm ale najdeme opici jako symbol satirického humoru. Při pohledu zblízka vám jistě budou docházet další souvislosti. ČUK je profesní organizací sdružující stovku karikaturistů, působí jako kontaktní a servisní centrum pro své členy, vydává internetový týdeník, organizuje výstavní a soutěžní činnost.

Profesní kolegové na Poláčkovi oceňují výjimečně plodnou a vytrvalou činnost. První svou výstavu karikatur připravil už v roce 1944 v kině Panorama v Dobrušce, ve svých 19 letech. Od té doby uskutečnil přes 130 výstav, z toho polovina jich byla věnována kreslenému humoru a karikaturám. Dohromady jeho pracovní stůl opustilo na sedm tisíc vtipů. Publikoval ve dvou stovkách novin a časopisů, ve dvou desítkách publikací. O stovkách výstav, kterými prezentoval výtvarné práce kolegů, ani nemluvě…Přestože zdraví již neslouží tak, aby mohl výtvarně tvořit, je ve svých 87 letech stále neuvěřitelně aktivní. Připravuje výstavy, píše fejetony, kolegům a přátelům zasílá cyklus tematických Pohledů Josefa Poláčka, jejichž počet se dnes blíží už k osmi stovkám. Stará se o výstavní prostor ve zdravotním středisku HEL&P v Cihlářské ulici. V květnu vystavoval v Domě kultury Střelnice Rumburk Karikalbum. Galerie městské knihovny v Lounech v listopadu nabízela svým návštěvníkům „Šrafiky Josefa Poláčka“.

Řád bílé opice má pro Poláčka velkou důležitost v uznání od uměleckých kolegů – tím spíš, že jako mimopražský člen má velmi omezené možnosti osobních styků.

Před třemi lety mu město Varnsdorf udělilo čestné občanství za celoživotní přínos ve výtvarné oblasti a významnou propagaci města.

ham

vtip

Jeden z Poláčkových kreslených vtipů má zajímavou historii. Po otištění v novinách Jiskra Rychnovska v srpnu 1974 způsobil hněv partajníků na OV KSČ a byla kvůli němu rozprášena celá redakce. Letos 18. listopadu byl tomuto případu (a vůbec cenzuře a humoru za normalizace) věnován dokumentární pořad Českého rozhlasu 6 „Kterýpak zvíře?!“

 

 

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail