Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Stop zbytečným a nebezpečným dluhům

Blíží se snad nejkrásnější období v roce, období Vánoc. Těšíme se na rodinnou pohodu, svítící stromeček, smaženého kapra a na radost dětí a vnoučat, jejich rozzářená očička, když rozbalují krásné dárky. Jenže, co udělat, když na ten vysněný notebook, tablet nebo mobil prostě nemáme peníze?

Mnozí z nás to vyřeší jednoduše, vezmou si hotovostní půjčku nebo využijí kreditní karty. Právě tento způsob řešení je ale velmi nebezpečný.

V Poradně v kostce v Krásné Lípě se denně setkáváme s lidmi, kteří se vinou takových rozhodnutí časem dostali do těžké a mnohdy téměř neřešitelné finanční situace.

Budu vám krátce vyprávět příběh paní, říkejme jí třeba Zdena.

Paní Zdena je rozvedená a prakticky sama vychovala své dvě, dnes již dospělé dcery. Chtěla, aby děti měly vše, co mají ostatní, aby nestrádaly a ostatní děti se jim nevysmívaly, proto si brala úvěry a čerpala z kreditek. A tak holky měly vždy krásné Vánoce, pod smrčkem bylo vše, co potřebovaly: kazeťák, foťák, počítač, značkové oblečení, kolečkové brusle… Pár let to Zdena zvládala, ale pak přišla nemoc. Půl roku byla na nemocenské a najednou byl problém zaplatit všechny splátky a ještě nájem. A tak si na nájem půjčila, vždyť to potom vrátí. A v dalším roce šla dcera do tanečních a potřebovala nutně ty krásné šaty za sedm tisíc korun, a tak si Zdena zase půjčila. A takhle to šlo dalších několik let. Jednoho dne přišel doplatek za elektriku, necelých deset tisíc korun, ale Zdena tolik peněz neměla, a tak šla do banky. Do jedné, do druhé, do třetí a nikde jí nepůjčili. Má už tolik dluhů, že její příjmy na další půjčku nestačí. Od té doby nemá v bytě elektřinu. Ale co víc, z původního dluhu deset tisíc je dnes čtyřikrát tolik a je vymáhán exekutorem. A aby toho nebylo málo, její zaměstnavatel se rozhodl snižovat stavy zaměstnanců. Propustil Zdenu, protože už má odrostlé děti, a tak to nějak zvládne. Ale Zdena to nezvládá, propadá se do stále hlubší dluhové pasti, splácí sem tam něco. Psychicky těžko nese tlaky vymahačů dluhů, návštěvy exekutorů a začíná mít zdravotní problémy. Ptám se jí: „A co na to dcery?“ Paní Zdena mi sděluje, že o ničem nevědí. Tomu opravdu nerozumím, třeba by jí mohly pomoci, obě už pracují. Paní Zdena se stydí. Stydí se říct svým dětem, v jakých se ocitla problémech.

S paní Zdenou jsme řešení situace již našli. Její příběh ale píšu proto, aby pomohl jiným lidem včas zastavit třeba teprve roztáčející se kolo jejich předlužení. Vždyť Vánoce mohou být krásné i bez hromady dárků, mohou být krásné třeba tím, že si sedneme se svými dětmi a budeme si s nimi povídat. Může to být i o tom, jak je těžké vyjít s penězi, co kolik stojí, co by mohly ony samy udělat pro to, aby příští rok pod tím stromečkem už ten jejich vysněný mobil být mohl. A když si k tomu uvaříte voňavý čaj a zapálíte svíčku, třeba to bude nakonec ten nejkrásnější vánoční zážitek.

Přejeme Vám všem krásné Vánoce, přejeme Vám všem šťastnou ruku při výběru dárků a hodně rozvahy při jejich financování.

Kdybyste se přesto dostali do podobných problémů jako Zdena, můžete se obrátit na Poradnu v kostce, která sídlí v Komunitním centru Kostka Krásná Lípa, Masarykova 1094/4, kde s vámi budeme hledat možné řešení.

Poradenství je financováno z prostředků ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu ČR.

Bohunka Slaná

Tisk Tisk | E-mail E-mail