Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Gympl Times podruhé

Upraveno podle rozhovoru ze studentského časopisu

divadlo Oslovili jsme Moniku Herinkovou, vyučující němčiny a angličtiny, kterou jste mohli spatřit například v představení Charleyova teta, které jsme se školou navštívili minulý rok a ještě před Vánocemi ji uvidíme v nově nacvičené Gogolově Ženitbě, která měla premiéru v druhé polovině listopadu.

Účinkujete v divadelním souboru Hraničář, jak jste se tam dostala a kdy jste začala hrát?

Hrát jsem začala v roce 1989, kdy jsem byla v druhé třídě a s mou mladší sestrou jsme se staly prvními členkami dramatického oboru v ZUŠ Varnsdorf. Začínali jsme hraním pohádek, pak přibyly monology, které jsem si velice oblíbila a pravidelně se účastnila recitačních soutěží. V patnácti letech jsem se dokonce probojovala až na celostátní přehlídku recitátorů Dětská scéna. V roce 1999 si mě a mé sestry všimla režisérka divadelního souboru Hraničář a díky tomu jsem zde začala hrát.

Vzpomenete si na vystoupení,na které jste se těšila více, nežna ty ostatní?

Taková vystoupení byla dvě. První bylo v roce 1989, kdy jsme hráli pohádku Perníková chaloupka. Byl nedostatek chlapců a já byla nucena vystřihnout si mužskou roli. Hrála jsem Jeníčka a měli jsme opravdu velký úspěch a díky tomu jsme s tímto vystoupením cestovali po České republice. Druhým takovým vystoupením byla Slečna Flintová. Hrálo se v roce 2007 a bylo zajímavé tím, že jsem tam hrála postavu, která je přesným opakem mé osoby.

Zajímalo by mě, jestli jste své herecké umění uplatnila i někdy ve škole?

Učitelství má k herectví poměrně blízko. Učitel je vlastně herec a mé zkušenosti a dovednosti mi občas dost pomohou. Nepředstírám vztek nebo naštvání, jak by si někteří asi vyložili, ale myslím to ve smyslu mých osobních záležitostí. Občas mám plnou hlavu osobních problémů, které bych nerada tahala do školy, tak nahodím přetvářku, aby studenti nic nepoznali.

Chtěla byste něco vzkázat studentům?

Určitě se podívejte na film Truman Show, který se mi velice líbil a který se hodí k tomuto rozhovoru o divadle. Také se k němu váže jeden zajímavý Shakespearův citát: „Celý svět je jeviště a všichni lidé na něm jsou herci: mají své příchody a odchody…“ Svou hru hrajte přirozeně, pár podnětů k zamyšlení naleznete i ve zmíněném filmu. Jako jazykář si neodpustím pobídnout vás ke zhlédnutí filmu v angličtině s českými titulky.

Eda Žďánský + ájé

Tisk Tisk | E-mail E-mail