Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Socha Diany se navrátí do zámku v Lipové

diana Lipová • Po několika desetiletích se do Lipovského zámku vrátí ozdoba zámecké zahrady, socha Diany. O její záchranu, stejně tak o záchranu zámku, usiluje nový vlastník – sdružení Via Tempora Nova.

„Socha Diany stála v zámeckém parku takřka tři století, než přišla naše sametová revoluce a někdo si spletl pojem svobody s možností likvidace všeho, co mu přišlo pod ruku. Takže za oběť nepadl jen zámek, ale i tato socha,“ vysvětluje předseda občanského sdružení Jan Rapin.

V posametových letech se ze zámku ztratilo téměř veškeré jeho vybavení, nábytkem počínaje a dřevěným obložením zdí a stropů konče. Co nezničili lidé, zničily dva silné požáry. Dílo zkázy dokonaly nepříznivé povětrnostní podmínky, které zámek poničily téměř do základů.

Na sochu by se již dávno zapomnělo, nebýt toho, že se zcela náhodou našlo její torzo bez hlavy a končetin ukryté

na pile v sousední vsi. „Naštěstí se torzo Diany zachovalo stejně jako fotografie, kterou jsme získali díky památkářům v Ústí nad Labem. Podle ní snad bude možné nechat udělat kopii Diany, aby zase dokládala naši nově naučenou kulturnost. Tedy jsem určitě idealista, ale myslím si, že je to potřeba alespoň zkusit,“ říká Jan Rapin.

Záchrana Diany je tak dalším malým krůčkem pro záchranu celého zdevastovaného areálu Lipovského zámku, který je na seznamu nejohroženějších památek v Ústeckém kraji. Jeho rekonstrukce přijde podle odhadů na 320 milionů korun.

„Možná to bude stát méně, možná ale více, je těžké to odhadnout, ten objekt je skutečně velmi zdevastovaný,“ uvedl Rapin.

„Nejsmutnější na celém příběhu Lipové je to, že devastace přišla až v posledních dvaceti letech, tedy může za ni naše generace. A nejen ti, co fyzicky zámek zdevastovali, ale i ti, kteří nečinně přihlíželi. Takže nyní, myslím, je ideální příležitost, aby všichni zase přiložili ruku k dílu a pomohli. Sami Lipovští v čele se starostou a zastupitelstvem jdou příkladem, a ostatní nás, doufáme, podpoří,“ věří Jan Rapin ze sdružení Via Tempora Nova.

Snaha vzbudit zájem místních o záchranu zámku a získat finanční podporu od dárců přiměla občanské sdružení k několika kulturním akcím. Mezi nejvýznačnější patří houslový koncert virtuóza Jaroslava Svěceného, nebo aukce uměleckých děl v Liberci. „Od nového roku zahajujeme celorepublikovou veřejnou sbírku a věříme, že budeme úspěšní, že nám pomohou ti, kterým není lhostejné, co zde po nás jednou zůstane,“ dodává Jan Rapin.

Občanské sdružení zatím do projektu záchrany zámku a zámeckého parku investovalo kolem půl milionu korun. Částečnou obnovou prošla zahrada, na jejíž obnově spolupracuje se sdružením přední český botanik, bývalý ředitel pražské botanické zahrady Václav Větvička. „Vykáceli jsme náletové dřeviny a přitom jsme objevili i barokní kašnu. Ta byla také ozdobou zahrady, stejně jako Diana. Tak, teď se snad k sobě zase vrátí,“ doufá Jan Rapin.

gdo, ČTK

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail