Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Kde pomáhá »kuře«

Před 3 měsíci se nám narodila druhá dcera. Starší sedmiletý syn se z počátku na sestru těšil, i na to, jak o ní bude pečovat. Ale již asi 14 dní trvá situace, kdy nechce sám spát v pokojíku, vzteká se kvůli maličkostem, vynucuje si pozornost, chce se u jídla nechat krmit, dělá naschvály (rozlévá pití, vynucuje si pozornost během kojení, při usínání dcery dělá hluk). Péče o dcerku je nyní náročná, v noci špatně spí. Jsme již oba s manželem unavení. Se synem se snažíme trávit čas, mluvit s ním, ale nic nepomáhá.     

(Zdenek, 31 let)

Jak popisujete, váš starší syn i přes počáteční těšení nyní negativně vnímá příchod své sestry. Není to neobvyklá reakce. Děti v těchto situacích mohou prožívat pocit nejistoty a ohrožení své dosavadní pozice v rodině. Rozdělením pozornosti mezi oba sourozence může mít dítě pocit, že přichází o část rodičovské lásky, i když to tak ve skutečnosti není.

Zkuste najít čas během dne, kdy budete dělat nějakou činnost pouze se synem tak, aby vnímal, že je to jen váš společný čas s ním (hra, čtení, povídání). Podpořte syna v jeho pozici v rodině tím, že mu dáte nějaké privilegium staršího sourozence (např. jít déle spát, cukrárna, kino). Je dobré, že se snažíte se synem mluvit. Ujistěte ho o tom, že se na vaší lásce k němu nic nezměnilo, zkuste ho zapojit do péče o sestru nějakým „důležitým úkolem“ (může sestře vybírat část oblečení, pomoc vám s výběrem hračky pro sestru, povozit kočárek, zazpívat jí písničku). Můžete mu u fotografií vyprávět o tom, jaké to bylo, když byl malý jako jeho sestřička, co měl rád. Spaní v pokojíku podpořte večerními rituály, během nichž si krátce popovídejte např. o tom, co dnes zažil, na co se může (můžete všichni) zítra těšit, vysvětlete mu výhody samostatného spaní. Pokuste se být trpělivý a shovívavý k potřebnému času na adaptaci syna na novou situaci. Přejeme vám hodně sil na překlenutí tohoto náročného životního období.

Kde nás najdete?
Centrum krizové intervence
Osobní konzultace v budově nádraží ČD v Rumburku, Máchova ulice, pátek osd 10.00 hod do 14.00 hod. Poslední konzultace hodinu před ukončením provozní doby. Objednání konzultace na tel. 475 603 390 (nepřetržitá linka pomoci).

 

 

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail